Hastalıklar

Adneksit( Yumurtalık Enfeksiyonu) Hastalığı

Adneksit( Yumurtalık Enfeksiyonu) HASTALIĞINA BAKAN DOKTORLARIMIZ

Adneksit( Yumurtalık Enfeksiyonu)


adneksit nedir, adneksit, adneksit tedavisi, adneksit ne demek, adneksit tedavisi ne zaman yapılır, adneksit tehlikelimi, adneksit tedbirleri, adneksit neden olur, adneksit ve korunma, kadın hastalıkları Ankara,  kadın hastalıkları İstanbul, Ankara kadın doğum, Ankara kadın Hastalıkları, İzmir kadın hastalıkları doktorları, Adneksit doktorları Ankara, Ankara Adneksit tedavisi, Ankara Adneksit hangi bölüm bakar, Adneksit neden oldu, adneksit nedenleri, adneksit belirtileri


Adneksit, kadınlarda yumurtalıkları ve yumurtalıkları rahme bağlayan fallop tüplerini etkileyen inflamatuar hastalık gruplarının tıptaki adıdır.

Bu enfeksiyon bazen rahme kadar yayılabilmekte ve bazen de kalıcı olabilmektedir. Hastalığın en büyük nedeni bel soğukluğuna bağlıdır. Ganore bakterisinin bu tip enfeksiyonlara sebep olduğu gözlemlenmiştir. Adneksitin nedeni %75 oranında bel soğukluğu bakterisi yani ganore bakterisidir.

Hastalığın, dolayısıyla bakterinin kadına geçmesi cinsel birleşme yoluyla olmaktadır.

Bu hastalıktan korunmanın en önemli yolu cinsel ilişki sırasında koruyucu tedbirlerin alınmasıdır.

Ayakların soğuğa uzun süre maruz kalması ve soğuk yüzeylere oturma da adneksit hastalığının oluşması sebeplerindendir.

Bu hastalık semptomları arasında karın bölgesindeki ağrılar sayılabilir. Özellikle idrara çıkarken ya da dışkılama esnasında ağır ağrılar meydana gelmektedir.

Ağrılar genellikle karın bölgesinde ve kasıklarda meydana gelmektedir.

Tedavisi sırasında antibiyotikler kullanılır. İlk müracaat esnasında geniş etkili bir antibiyotik tedavisine hemen başlanılır ve uzman hekimin alacağı biyopsi incelemesi sonrasında hastalığa yıl açan bakteri kesin olarak tespit edilerek spesifik antibiyotik tedavisine devam edilir.

Adneksit genetik bir hastalık değildir. Bu yüzden çevre faktörleri ve cinsel ilişki sırasında alınacak olan tedbirler hastalıktan korunmak için büyük önem taşımaktadır.

Bu hastalık belirtilerinin görülmesinden hemen sonra vakit kaybedilmeden bir uzman hekime başvurmak gerekmektedir.

Bu hastalık ile ilgili olarak başvurulacak olan uzmanlık alanı kadın Hastalıkları ve Doğum bölimüdür.

Bu konudaki uzman doktorlara sitemiz doktorbul.com üzerinden ulaşabilir ve randevu alarak, teşhis ve tedaviniz sağlayabilirsiniz.Hastalığı İnceleyen Uzmanlık Alanlari
Adneksit( Yumurtalık Enfeksiyonu) Hastalığı İle İlgili Soru Sor
Hata! Kod:xe