Hastalıklar

Agorafobi ( Kaygı Bozukluğu) Hastalığı

Agorafobi ( Kaygı Bozukluğu)


agorafobi, agorafobi nedir, agorafobi ne demek, agorafobi film, agorafobi filmi, agorafobi testi, agorafobi belirtileri, agorafobi ne korkusudur, agora fobi yaşayanlar, agorafobi neden olur, agorafobi nasıl yenilir, agorafobi, agorafobi ilaçları, agorafobi nasıl atlatılır, agorafobi ne korkusu, agorafobi tedavisi, agorafobi tedavisi ne kadar sürer, agorafobi bitkisel tedavi, agorafobi testi, agorafobi nedir belirtileri, agorafobi  nedir, belirtileri, agorafobi nasıl geçer, agorafobi hastalığı, agorafobi vaka örnekleri, agorafobi hastalığı nedir, agorafobi nasıl tedavi edilir, agorafobi için en iyi ilaç, agorafobi ne, agorafobi ilaçları nelerdir, panik agorafobi ölçeği, agorafobi tedavisinde kullanılan ilaçlar, panik atak ve agorafobi, agorafobi panik bozukluk, agorafobi  kesin tedavisi, agorafobi tedavi yöntemleri, panik bozukluğu ve agorafobi, agorafobi klostrofobi, agorafobik, , panik bozukluk ve agorafobi, agorafobi ne demektir, çocuklarda agorafobi, agorafobi doktorları, agorafobi yenmek, agorafobi ve sosyal fobi farkı, agorafobi nedir tedavisi, agorafobi tedavi ,  agorafobi nedir nasıl tedavi edilir, panik atak agorafobi, agorafobi doktorları Ankara, agorafobi doktorları istanbul, Agorafobi doktorları İzmir, Ankara agorafobi doktor, İstanbul agorafobi doktor.

Yukarıdaki konu ve sorular ile ilgili olarak doktorbul.com sitemizi ziyaret edip, uzman doktorlarımıza soru sorabilir, randevu alabilirsiniz.

Agorafobi, bir kaygı bozukluğu türüdür.

Agorafobisi olan bir kişi, bildiği veya güvenli olduğunu düşündüğü ortamlardan ayrılmaktan korkar ve bu yerlerden ayrılmamaya çalışır.

Agorafobili kişiler, şiddetli vakalarda evini tek güvenli ortam olarak görür; günlerce, aylarca hatta yıllarca evlerinden çıkmadan yaşamayı tercih edebilirler.

Agorafobi en fazla panik bozuklukla birlikte görülmektedir. Hatta birçok belirtileri birbiriyle aynıdır.

Panik bozukluklarda ataklar olmaktadır. Ancak agorafobide en önemli olan etken sığınılacak bir alanın oluşturulmasıdır. Agorafobisi olan kişi örneğin evini ya da evindeki bir bölümü kendisi için daha güvenli bir alan olarak kabul etmekte ve o alanı terk etmemeye çalışmaktadır.

Bazen bu alanlar ev dışındaki bazı alanlara da yayılabilmekte ve agorafobi hastası olan kişi sadece bu alanlarda kendini güvenli olarak hissedebilmektedir.


Fakat panik bozukluk kendini ataklarla göstermektedir. Bu atakların zamanı, yeri hiç belli olmayabilir fakat agorafobide özellikle bir alan olması gerekmektedir. Bu alanlar spesifik olacağı gibi, ev dışı tüm alanlara da yayılabilmektedir. Oluşan olumsuz düşünce içeriği sinir sistemini de uyarmakta, bu uyarım da vücudun alarm moduna geçmesine neden olmaktadır.

Bu hastalık ile baş edebilmek için yardım alınacak olan bölüm  psikiyatri bölümüdür.

Hastalığı İnceleyen Uzmanlık Alanlari
Agorafobi ( Kaygı Bozukluğu) Hastalığı İle İlgili Soru Sor
Hata! Kod:xe