Hastalıklar

Adrenal ( böbrek üstü bezi) hastalıkları Hastalığı

Adrenal ( böbrek üstü bezi) hastalıkları

konjenital adrenal hiperplazi,adrenal yetmezlik,adrenal bez,adrenal medulla, adrenal korteks hormonları, adrenal korteks,adrenal,adrenal yetmezlik nedir,adrenal glands,adrenal gland,adrenal bez hormonları, konjenital adrenal hiperplazi nedir, adrenal yetmezlik,congenital adrenal hyperplasia, konjenital adrenal hiperplazi belirtileri, adrenal hiperplazi, adrenal bez nedir,adrenal kriz belirtileri, adrenal cortex, sekonder adrenal yetmezlik, sadrenal insidentaloma, adrenal korteks nedir, adrenal kriz, adrenal yetmezlik tedavisi, adrenal bezler, adrenal yetmezlik belirtileri, konjenital adrenal hiperplazi , adrenal bez hastalıkları, adrenal nedir, adrenal medulla nedir, adrenal gland nedir, adrenal fatigue, adrenal hormonlar, adrenal medulla hormonları, konjenital adrenal hiperplazi tedavisi, adrenal hiperplazi nedir, adrenal insufficiency, adrenal yorgunluk, adrenal cortex hormones, non klasik konjenital adrenal hiperplazi6016 Kasadrenal gland hormones5019 Kaskonjenital adrenal hiperplazi tedavi edilmezse50konjenital adrenal hiperplazi ( kah )503 Araadrenal kortex hormonları, adrenal bez anatomisi, konjenital adrenal hiperplazi, drenal yorgunluk nedir, adrenal medulladan salınan hormonlar, adrenal tümör belirtileri, adrenal yorgunluk testi, akut adrenal yetmezlik, konjenital adrenal hiperplazi engelli raporu, adrenal bez benign neoplazmı nedir, adrenal yetmezlik , adrenal yorgunluk tedavi, adrenal incidentaloma, adrenal tümör, adrenal adenom, adrenal kriz nedir, adrenal bez malign neoplazmı, adrenal bez tümörleri, drenal fatigue nedir, geç başlangıçlı konjenital adrenal hiperplazi, adrenal yorgunluk tedavisi, adrenal insufficiency, adrenal karsinom, adrenal kortex, adrenal hormones, temd adrenal, adrenal yetmezlik bulguları, adrenal kanser, adrenal bezi, adrenal bez bozuklukları, adrenal yetmezlik nedenleri, congenital adrenal hyperplasia nedir, adrenal pcos, adrenal hyperplasia, adrenal gland histology, hipotalamus-hipofiz-adrenal aks, adrenal yetmezliği, adrenal fatigue symptoms, adrenal böbrek üstü bezleri hastalıkları, adrenal yetersizlik, adrenal yetmezlik ppt, adrenal ne demek, adrenal adenoma, adrenal medulla hormones, adrenal venöz örnekleme nasil yapilir, konjenital adrenal hiperplazi yetişkin, adrenal kitlelere yaklaşım, adrenal supplements, adrenal bezler ve hormonları, adrenal embryology, adrenal pcos symptoms, adrenal kitlelere yaklaşım,adrenal yorgunluk bitkisel tedavisi,adrenal kortikosteroidler.

yukarıdaki konu ve sorular ile ilgil olarak bilgi almak ve randevu oluşturmak için doktorbul.com web sitemizi ziyaret ederek konu ile ilgili uzman doktorlarımıza ulaşabilirsiniz.

Vücudumuzda birçok kimyasal ve hormonal faaliyetler meydana gelmektedir. İşte bu faaliyetleri düzenleyen bezler böbrek üstü ( adrenal) bezlerdir.

Her iki böbreğin üst kısmında da böbrek üstü bezleri bulunur. Şekilleri üçgen formundadırlar ve 1,5 x 8 cm ebatlarındadırlar.

Adrenal bezinin, hem iç hem de dış kısmında hormon salgıları vardır. İçinden salgılanan hormonlar, tansiyon, kalp atışı, ve terleme gibi vücut fonksiyonlarını doğrudan etkilerler.

Adrenal bezleri aynı zamanda vücudumuzdaki yağların, proteinlerin ve karbonhidratların kullanımlarını da kontrol ederler.

Tansiyon ve vücut tuzları ile potasyum düzeylerinin kontrolü de bu bezler vasıtasıyla gerçekleştirilir.

Bu böbrek üstü bezlerinin ( Adrenalleri) bozulması ise kişide adrenal ( Böbrek üstü bezi) hastalıklarına sebep olur.

Bu Hastalıkları sıralamak gerekirse;

  • Cushing Sendromu,
  • Hiperaldosteronizm,
  • Feokromositoma,
  • Hipofiz Adenomas,

En çok karşılaşılan ve insan hayatını tehdit edebilecek boyutlara gelebilen hastalıklardır.

Bu hastalıklara ait belirtilerin bazıları ile karşılaşan lkişilerin hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna müracaat ederek, tanı ve tedaviye başlaması gerekmektedir.

Bu tip adrenal hastalıkların tedavileri antibiyotikler ve destekleyici ilaçlar ile yapılabilmek iken, bazı ilerlemiş durumlarda bu böbrek üstü hastalıklarından kurtulmak için cerrahi operasyonlara da gerek duyulabilmektedir.

Adrenal ( Böbrek üstü Bezi) Hastalıkları ile ilgili olarak başvurulacak olan uzmanlık alanları Üroloji ve İç Hastalıkları Uzmanlıklarıdır. 


Hastalığı İnceleyen Uzmanlık Alanlari
Adrenal ( böbrek üstü bezi) hastalıkları Hastalığı İle İlgili Soru Sor
Hata! Kod:xe