Uzmanlıklar

Çocuk Immünolojisi ve Alerji Uzmanlığı

Çocuk Immünolojisi ve Alerji

Çocuk İmmünolojisi ve  Çocuk Alerji hastalıkları doktorları, 6 yıl tıp fakültesinde tıp eğitimini tamamladıktan sonra tıpta uzmanlık sınavında (TUS) aldıkları başarı puanına ve kadrolara göre branş tercihinde bulunurlar.

Eğitim süresi 4 yıl olan çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlığını tamamladıktan sonra yan dal uzmanlık sınavına (YDUS) girerler. Yine almış oldukları sınav sonucuna göre tercihlerine binaen kazanmış oldukları Çocuk İmmünolojisi ve Alerji Hastalıkları Bölümünde 3 yıl yan dal ihtisası yaparlar.

Çocuk İmmünoloji ve Alerji Bölümü,

immün yetmezlik ve enfeksiyon tipleri gibi immünolojik temelli pek çok hastalığın tanı ve tedavilerinin uluslararası düzeyde yapıldığı bölümdür.

Aynı zamanda genetik ve çevre faktörlerinin etkileşimi ile ortaya çıkan alerjik hastalıkların tanı ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır.

İmmünolojik hastalıklar vücudun bağışıklık sistemini hedef alan rahatsızlıklardır. Bu hastalık grubuyla, sağlık kuruluşlarının Alerji ve İmmünoloji bölümleri ilgilenir.

Çocuk ve erişkinlere yönelik Alerji ve İmmünoloji bölümleri, donanımlı tetkik ve tedavi imkânları sunar.

Bu hastalıkların saptanarak tanı ve tedavilerinin yapılması için bazı testler yapılmaktadır.

İmmünolojik testler nelerdir?

İmmünolojik test teknikleri, antijen-antikor etkileşmesine dayanan analiz yöntemleridir.

Bu yöntemlerde bilinen bir antijen olduğunda örnek materyal içerisinde özgül antikor veya bilinen bir antikor olduğunda örnek materyal içerisinde özgül antijen saptanabilir.

Yukarıdaki konu ve sorular ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız web sitemizi ziyaret ediniz.

www.doktorbul.com'u

Ziyaret Edin, Randevu Alın, Tedavi Olun

Çocuk Immünolojisi ve Alerji UZMANLIK ALANINDAKİ DOKTORLARIMIZ

Çocuk Immünolojisi ve Alerji Uzmanlığı İle İlgili Soru Sor
Hata! Kod:xe