Raşit yakat isimli hastamız kayıt oldu (5 dakika önce) Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Doğan doktorumuza soru soruldu (5 dakika önce) Doç. Dr. Bülent Erol doktorumuza soru soruldu (9 dakika önce) isa kök isimli hastamız kayıt oldu (9 dakika önce) Doç. Dr. Ayşen Uncuoğlu doktorumuza soru soruldu (1 saat önce) Doğan kalay isimli hastamız kayıt oldu (1 saat önce) Prof. Dr. Banu Bozkurt doktorumuza soru soruldu (2 saat önce) DAVUT ORUÇ isimli hastamız kayıt oldu (2 saat önce) Ayhan sevimli isimli hastamız kayıt oldu (2 saat önce) Uzm. Dr. Emrah Yılmaz doktorumuza soru soruldu (2 saat önce) Fatma öz isimli hastamız kayıt oldu (3 saat önce) Hilal Ece isimli hastamız kayıt oldu (3 saat önce) Selcan isimli hastamız kayıt oldu (3 saat önce) Uzm. Dr. Hakan Gerçek doktorumuza soru soruldu (9 saat önce) Özlem öksüz isimli hastamız kayıt oldu (10 saat önce) Nuray yiğit isimli hastamız kayıt oldu (11 saat önce) Prof. Dr. Hüseyin Turan Atay doktorumuza soru soruldu (11 saat önce) emir ayse abır isimli hastamız kayıt oldu (12 saat önce) Burcu Bolatlı isimli hastamız kayıt oldu (12 saat önce) Prof. Dr. Muharrem Erhan Çömlekoğlu doktorumuza soru soruldu (12 saat önce)

Uzmanlıklar

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanlığı

Beyin ve Sinir Cerrahisi


Beyin ve Sinir Hastalıkları, beyin ve omurilik dokusundan kaynaklanan ya da bu dokulara baskı yapan tümörlerin tedavisinin yanı sıra bel ve boyun fıtığı başta olmak üzere, kafa ve omurilik yaralanmaları, beyin damar tıkanıklıkları ve beyin kanamaları, beyni ve omuriliği besleyen damarlarda oluşan anevrizma yani baloncuklaşma gibi hastalıkların tanı ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır.

Boyun damarlarında oluşan daralmalar ve yeni doğanlarda sinir sistemi oluşumu esnasında gelişen hastalıklar,

ilaç tedavisine cevap vermeyen epilepsi,

seçilmiş Parkinson vakaları gibi pek çok hayati fonksiyonu etkileyen hastalıklara cerrahi yöntemler ile müdahale eden bölümdür.

Beyin ve sinir hastalıkları kliniğinde hem yetişkin hem de çocuk hasta gruplarında görülen hastalıkların tanı ve tedavisi yapılır.

Cerrahi ve mikro cerrahi işlem sırasında pek çok ileri teknoloji cihazın kullanıldığı bilim dalında görev alan hekimler 6 yıl tıp fakültesi eğitiminin ardından beş ya da altı yıl uzmanlık eğitimi alır.

Nöroloji, nöroradyoloji, nöroanestezi bölümleri ile birlikte çalışılarak gerekli tanı ve tedavi yöntemlerinin uygulandığı nöroşirürji bilim dalında uzman olan doktorlara nöroşirürjiyen ya da beyin cerrahı denir.

Nöron ve şirürji kelimelerinden türetilen nöroşirürjinin sözlük anlamı "sinir sistemi yaralarını iyi edendir."

Beyin Cerrahları,

 • Tümörleri Çıkarmak,
 • Kronik Ağrıyı Gidermek,
 • Yaraları Tedavi Edebilmek,
 • Damar Bozukluklarına Müdahale Edebilmek,
 • Parkinson ve Epilepsi gibi Hastalıkları Tedavi Etmek için 

Beyin, Omurilik ve Periferik Sinirler üzerinde ameliyat yaparlar.

Nöroşirurji, diğer bir deyişle Beyin ve Sinir Hastalıkları uzmanları, beyin ve omurilik dokusundan kaynaklanan ya da bu dokulara baskı yapan tümörlerin

Tedavilerinin yanı sıra

 1. Bel ve Boyun Fıtığı,
 2. Kafa ve Omurilik Yaralanmaları, 
 3. Beyin Damar Tıkanıklıkları
 4. Beyin Kanamaları, 
 5. Beyni ve Omuriliği Besleyen Damarlarda oluşan Hastalıkların

tedavileri için de ameliyatlar yaparlar.

Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Nasıl Olunur?

 • İlk Olarak, tabi ki Tıp Fakültesini kazanmak ve altı yıllık tıp eğitimi tamamlanmalıdır.
 • Tıp fakültesini bitirdikten sonra bir beş yıl da beyin cerrahi alanında uzmanlaşma sürecinde başarılı olmak gerekmektedir.
 • Staj sürecinde ise pratik ve uygulama çalışmaları yapılıp başarılı olmak gerekmektedir
 • Beş yıl bitiminde son bir sınava girerek beyin cerrahı unvanına hak kazanılmaktadır.

Yukarıdaki konu ve Sorular için web sitemizi ziyaret ediniz.

www.doktorbul.com'u

Ziyaret Edin, Randevu Alın, Tedavi Olun

Uzmanlık Alanının İlgilendiği Hastalıklar
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanlığı İle İlgili Soru Sor
Doktorbul.com ziyaretçileri
Bu sayfayı şu anda 33 kişi görüntülüyor
Son güncelleme 5 dk önce