Uzmanlıklar

Akupunktur Uzmanlığı

Akupunktur

Akupunktur latince, akus ve puntura kelimelerinden oluşmaktadır.

Akus iğne, Punktur ise batırma anlamına gelmektedir. Yani kısaca izah etmek gerekirse iğne batırma anlamına gelen bir tedavi yöntemidir.

Uzakdoğu’da yaklaşık olarak 3000 yıldan buyana uygulanmakta olan bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir.

Dünya Sağlık örgütü tarafından 1978 yılından itibaren tıbbi bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmiş, Ülkemizde ise Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan bu uygulamanın tıbbi bir tedavi yöntemi olduğu ise 1991 yılında kabul edilmiştir.

Türkiye’de birçok tıp fakültesi hastanelerinde akupunktur üniteleri bulunmaktadır. Bu uzmanlık dalı ile ilişkin olarak özel olarak çalışan akupunktur uzmanlarının sayısı da gün geçtikçe artmaktadır

Akupunktur, bir kişinin vücudunun belirli noktalarına, çok çeşitli derinliklere çok ince iğnelerin sokulmasını içeren bir tedavi şeklidir. Araştırmalar, ağrının hafiflemesine yardımcı olabileceğini ve çok çeşitli diğer şikayetler için kullanıldığını ileri sürmektedir. Akupunkturist tarafından çok özel bir yöntemle hiç acı duymadan cilt altı veya kas içine batırılarak uygulanır. Bu noktalar bazen 20–30 saniye uyarılıp çıkarılabilir. Çoğunlukla akupunktur iğneleri uygulandıktan sonra hasta genellikle sakin bir kabin veya odada 15 ile 45 dakika yatarak tedavi edilir. Akupunktur, vücuttaki enerji dengesizliklerini düzeltmeye odaklanmış tam bir tıbbi protokoldür. Çin’deki başlangıcından 2,500 yıl önce, akupunktur geleneksel olarak hastalığın önlenmesi, teşhisi ve tedavisi ile genel sağlığı iyileştirmek için kullanılmıştır.

Akupunktur uzmanları ve Doğu tıbbı uygulayıcıları, geleneksel Çin tedavilerini kullanarak ağrıyı tedavi ediyorlar. Hastalarının gerginliğini hafifletir ve vücudun meridyenlerinde veya enerjik damarlarında bulunan akupunktur noktalarına ince iğneler ekleyerek organlarını uyarırlar. Bu yöntem artrit, baş ağrısı, astım, uyuşukluk, stres, karpal tünel sendromu, PMS veya madde bağımlılığını tedavi edebilir. Akupunkturcu olmak için, ülkelere ve bölgelere göre değişen koşulları yerine getirmek gerekir. Genel olarak geçerli bir eğitimi takip etmek, akupunkturda diplomaya sahip olmak ve resmi bir kuruluş tarafından verilen bir sertifika almak gerekir.

Bu konular ve sorular ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

www.doktorbul.com'u

Ziyaret Edin, Randevu Alın , Tedavi Olun.

Akupunktur Uzmanlığı İle İlgili Soru Sor
Hata! Kod:xe