Hastalıklar

Hacamat ve Kupa tedavisi Hastalığı

Hacamat ve Kupa tedavisi

Kupa Terapi ( Hacamat) vücutta oluşabilecek hastalıklara karşı önlem almak, vücutta biriken zararlı toksinlerden arınmak ve vücudu temizlemek için, plastik veya cam kupalar yardımıyla uygulanan bir terapidir.

Bağ dokularında biriken bu atıkların, kupa pompası yardımıyla vakumlanıp sonrasında intradermal çizikler ile temizlenmesine, dışarı atılmasına ise Yaş Kupa (hacamat) denilir. Peygamberimizin de sıklıkla tavsiye ettiği bu tedavi yöntemi oldukça fayda sağlamaktadır.

Kupa terapisi 6 bin yıldan daha eski bir tarihe sahiptir.

Dünya genelinde farklı milletler tarafından yüzyıllardır kullanılan bir tedavi yöntemi olan Kupa terapisi ülkemizde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Kupa Terapisi (Hacamat) tarihine baktığımızda, ilk örnekler M.Ö 3000-4000 yıllarında ortaya çıkmıştır. Ebers Papirus isimli bu eser, Kupa Terapisinin faydalarını ele almıştır. Çeşitli bölgelerde arkeolojik bulgulardan yola çıkarak Kupa Terapisi (Hacamat) yapıldığı görülmüştür.

Tıbbın kurucusu sayılan Hipokrat ta Kupa Terapisini birçok hastalıkta kullanmıştır. Hipokrat’ın bu tedavi yöntemini sıklıkla kullanması, zamanla Avrupa ve Asya kıtalarına da yayılmasına sebebiyet vermiştir.

Yaşanılan gelişmelerden sonra Kupa terapisi, Avrupa, Asya ve Ortadoğu’da ”Humoral Patoloji Teorisi” ile daha da geniş şekilde ele alınmıştır.

Osmanlı döneminde de Kupa terapisi geniş yankı uyandırmıştır. Birçok padişah, hekimlerinin tavsiyesiyle Yaş Kupa (Hacamat) yaptırmıştır. Kupa terapisi (Hacamat) eskilerde boynuzlar ile yapılırdı.

Camın bulunmasıyla beraber, insanlar camı, kavanoz hale getirerek, içerisinde ateş yakarak emme gücü (vakum) oluşturuldu. Uzun yıllar Kupa terapisi (Hacamat) bu yönde kullanıldı. Artık günümüzde daha modern tarz kupalar ve kupa pompalarıyla Kupa terapisi (Hacamat) uygulanmaktadır.

Kupa Terapisi Çeşitleri;

Kuru Kupa Terapisi

Yaş Kupa Terapisi (Hacamat)

Hareketli Kupa Terapisi

Moksibusyon Kupa Terapisi.

Yaş Kupa Terapisi (Hacamat) Nasıl Yapılır?

Yaş Kupa Terapisi (Hacamat) yapılmadan önce noktalar belirlenir. Noktalar belirlendikten sonra alkol, sirke gibi antiseptik sıvılar yardımıyla deri temizlenir. Kupalar Hacamat yapılacak noktalara kupa pompası ile vakumlanarak sabitlenir. Ortalama 3-5 dakika bekledikten sonra kupalar çıkarılır. Bistüri veya jilet ile vakumlanan noktalar ortalama 0,5-1,0 mm derinliğinde ve 0,50-0,75 cm arası genişlikte çizikler hızlı bir şekilde atılır. Çiziklerden sonra tekrar kupalar vakumlanarak noktalara konulur. 6-10 dakika arası beklenildikten sonra kupalar çıkarılıp atıl kan vücuttan uzaklaştırılır.

Ve kantaron yağıyla temizlik yapılarak bantlanır.

Yaş Kupa Terapisi (Hacamat) Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Hacamat yapılırken hasta iyi analiz edilmelidir.

Steril bir oda olmalıdır. Sedye kullanılmalı ve sessiz, sakin bir ortam olmalıdır. Hacamat yapılacak hastaya diyafram nefesi öğretilmelidir. Hastanın aciliyeti yoksa Hacamat günlerine uyularak verim üst seviyeye çıkar. Malzemeler tek kullanımlı ve steril olmalıdır. Vakumlamaya dikkat edilmelidir.

Yaş Kupa Terapisinin (Hacamat) Faydaları Nelerdir? Hacamatın kan ile alakadar olan tüm hastalıklara iyi geldiği bilinir. Hacamat kılcal damarlarda oluşan veya oluşabilecek tıkanıklıkları açar. Vücuttaki kan ve dokularda oluşan toksinlerin ve gazların atılımını kolaylaştırır. Vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur.

Sivilce, akne, sedef gibi dermatolojik sorunlara iyi gelir. Unutkanlığa da iyi geldiği bazı kaynaklarda yer almaktadır. Farenjit, nezle, grip sorunlarının semptomatik tedavisinde kullanılabilir.

Kafa Hacamatı migrene ve oksipital nevraljiye çok iyi gelir.

Yaş Kupa (Hacamat) Kimlere Yapılmaz? Hacamat 2-63 yaş arası herkese gönül rahatlığıyla yapılabilir. 63-80 yaş arası hastalarda çok dikkatli yapılmalıdır. 80 yaş üstü hastalara fayda sağlamayacağı için yapılmaz. Hacamat ayrıca kalp pili takan hastalara yapılmaz. Organ nakli yapılmış bir hastaya yapılmamalıdır.

Ameliyattan çıkıp 65 gün üzerinden geçmeyen hastaya yapılmaz. Hemofili , anemi ve kanser hastalarına Hacamat yapılmaz. Hamilelere Hacamat yapılırken çok dikkatli olmak gerekir.

Hastalığı İnceleyen Uzmanlık Alanlari
Hacamat ve Kupa tedavisi Hastalığı İle İlgili Soru Sor
Hata! Kod:xe