Uzmanlıklar

Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Uzmanlığı

Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji

Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji,

Kas ve iskelet sistemi hastalıklarının tedavisinde farmakoterapi ile birlikte hidroklimatolojik tedavi unsurlarını (termomineralli sular, peloid, gaz ve diğer termal unsurlar) kullanan bir tıp disiplinidir.

Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji; geleneksel kaplıca uygulamalarını modern tıbbın bilgi ve imkanlarıyla hastaların hizmetine sunan tıp alanıdır.

Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji alanı aslında çok bilinen ve geleneksel olarak yaygın olan fakat tıbbi kullanımı ile yabancı olduğumuz kavramlardan. Bu kavramların geçmişi çok eski tarihlere dayanmaktadır. “Çevrenin ya da ortamların, suyun doğal unsurların ve iklimin insanla sağlık temelinde ilişkisi ve bazı hastalıklarında tedavi amaçlı kullanımı olarak tanımlayabiliriz.

Bu yöntemlerin en bilineni kaplıca tedavisi aslında. Kapalı ılıca sözcüğünden türemiş, ılıca doğal sıcak ve mineral su olan yer ya da bu doğal sıcak suyun kendisini ifade ediyor.

Birde tabii ki termal sözcüğü var. Bu bize Roma döneminden kalan bir sözcük .

Romalılar sıcak su bölgelerine Terme derlerdi . Tıp alanında gelişimi tıbbi Hidroloji ve Klimatoloji olarak başlıyor.

Yani aslında sözcük anlamı olarak tıpsal su bilimi, tıpsal çevre bilimi ve tıpsal iklim bilimi diyebiliriz. 

Bunlar 200 yıllık bilimsel kavramlar.

Tıbbi kelimesi bu bilimsel disiplinlerin tıpta kullanımını ifade ediyor.  Aslında doğanın kendisi ilaçtır, hatta en eski ilaçtır. Tıbbi ekoloji ‘yi doğanın ilaç olarak kullanımı olarak tanımlayabiliriz. Ayni şekilde Tıbbi Hidroloji, suyun tıpta kullanımı, Tıbbi klimatoloji ise iklimin sağlık amaçlı kullanımını karşılıyor.

Birde günümüzde özellikle Orta Avrupa ülkelerinde Tıbbi Banleoloji kavramı var. Burada sadece suyun değil doğal çamur ve doğal gazların da sağlık ve tedavi amaçlı tıpta kullanımı işin içine girmektedir.

HANGİ HASTALIKLARA BAKAR?

Eklem harabiyeti sonucu gelişen kireçlenme, eklemleri etkileyen iltihaplı romatizmal hastalıklar, yumuşak doku zedelenmeleri ve tüm vücudu etkileyebilen fibromiyalji gibi kronik ağrılı hastalıkların tedavisi başlıca çalışma alanını oluşturur.

Kas iskelet sistemi ve romatizmal hastalıkların tedavisinde geleneksel kaplıca uygulamalarını modern tıbbın bilgi ve imkanlarıyla hastaların hizmetine sunan tıp alanıdır.

Özellikle eklem harabiyeti sonucu gelişen kireçlenme, eklemleri tutan iltihaplı romatizmal hastalıklar, yumuşak doku zedelenmeleri ve tüm vücudu etkileyebilen fibromiyalji gibi kronik ağrılı hastalıkların tedavisi kaplıca tıbbının başlıca çalışma alanını oluşturur.


Kaplıca Uygulamaları Çeşitleri:

  • Sıcak Mineralli Su banyoları
  • Doğal Tıbbı Çamur Tedavisi
  • Mineralli Su İçme Kürleri

Almaya, Fransa , İtalya, Macaristan ve Türkiye gibi jeotermal kaynaklar açısından zengin ülkelerde kaplıca uygulamaları ilgili hastalıkların tedavisinde

öncelikli veya tamamlayıcı tedavi seçenekleri olarak yer bulmaktadır.

Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak için,

www.doktorbul.com'u

Ziyaret Edin, Randevu Alın, Tedavi Olun


Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji UZMANLIK ALANINDAKİ DOKTORLARIMIZ

Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Uzmanlığı İle İlgili Soru Sor
Hata! Kod:xe