Uzm. Dr. Serpil Tuna Özdemir doktorumuza soru soruldu (6 dakika önce) Yilmaz yilan isimli hastamız kayıt oldu (6 dakika önce) Uzm. Dr. Ferdanes Mutlu doktorumuzdan randevu talep edildi (20 dakika önce) ece korkmaz isimli hastamız kayıt oldu (20 dakika önce) Doç. Dr. Nejat Altıntaş doktorumuza soru soruldu (40 dakika önce) Selma öklük isimli hastamız kayıt oldu (40 dakika önce) Op. Dr. Cengiz Tekin doktorumuza soru soruldu (50 dakika önce) Nurcan Karakoca isimli hastamız kayıt oldu (54 dakika önce) Op. Dr. Mehmet Arda Dağcıoğlu doktorumuzdan randevu talep edildi (54 dakika önce) Prof. Dr. Derya Ufuk Altıntaş doktorumuzdan randevu talep edildi (58 dakika önce) Fatih turan isimli hastamız kayıt oldu (58 dakika önce) Op. Dr. Cengiz Tekin doktorumuzdan randevu talep edildi (58 dakika önce) Tuncay isimli hastamız kayıt oldu (58 dakika önce) Abdulaziz ÖZTEKİN isimli hastamız kayıt oldu (1 saat önce) Uzm. Dr. Kıvanç Mercan doktorumuzdan randevu talep edildi (1 saat önce) Op. Dr. Adem Bursalı doktorumuzdan randevu talep edildi (1 saat önce) Feyzullah yıld isimli hastamız kayıt oldu (1 saat önce) Hulya Izmirli isimli hastamız kayıt oldu (1 saat önce) Uzm. Dr. Gamze Yılmaz Yanartaş doktorumuzdan randevu talep edildi (1 saat önce) Uzm. Dr. Fatma Can doktorumuzdan randevu talep edildi (1 saat önce)

Uzmanlıklar

Psikoloji Uzmanlığı

Psikoloji


Psikolog:

Psikolog: Fen-Edebiyat fakültelerinin 4 yıllık psikoloji bölümünden mezun olmuş kişilere verilen mesleki unvandır.

Psikoloji lisans eğitimi sırasında hasta görüşmesine dayalı uygulamalı klinik eğitim, süpervizyon veya yapılandırılmış standardize psikoterapi eğitimi almamaktadırlar.

Sosyal bilimler alanında, teoriye dayalı olarak bu eğitimi alan psikologların sağlık alanında tanı veya tedaviye dayalı bağımsız ve bireysel uygulama yapmaları beklenemez.

Temel tıbbi bilgileri olmadığından ayırıcı tanı yapmaları ve tedaviyi planlamaları ve sağlıklı olarak yürütmeleri beklenmemelidir.

Klinik ortamlarda psikiyatri hekimi ile birlikte ruhsal hastalıklara  tanı koyulması ve  ve tedavi hizmetleri sırasında tıbbi ekibin bir parçası  olarak çalışırlar.

Aynı şekilde koruyucu ruh sağlığı ve rehabilitasyon hizmetlerinde ruh sağlığı ekibi içerisinde yer alırlar. 

Klinik psikolog: Şu anki tanımlamada, lisans eğitimleri üzerine, sosyal bilimler alanında klinik psikoloji üzerine yüksek lisans/doktora yapmış psikologlara denilmektedir.

Diğer bir deyişle hasta ile karşılaşmadan, klinik uygulama olmaksızın yapılacak teoriye dayalı doktora programları ile klinik psikolojide yeterlik kazanılamaz. 

Sosyal bilimler alanında psikolojinin çeşitli yan dallarında yüksek lisans veya doktora programlarını tamamlamış olan psikologlara verilen bilim uzmanı ya da bilim doktoru unvanları; işletme, hukuk vb. gibi diğer bilim dallarında verilen akademik unvanlara karşılık gelmektedir.

Bu kişiler akademik ortam dışında sağlık kuruluşlarında çalışmak istediklerinde lisans eğitimi almış psikologların görev pozisyonunda çalışabilirler. Klinik psikologlar bilimsel geçerliliği kabul edilmiş uluslararası tanınırlığı olan standardize eğitimlerden geçerek belgelendirilirlerse psikiyatri hekiminin yasal sorumluluğunda ve koordinasyonunda psikoterapi yapabilirler. Aynı şekilde koruyucu ruh sağlığı ve rehabilitasyon hizmetlerinde ruh sağlığı ekibi içerisinde yer alırlar.

Klinik psikologlar da psikologlar gibi bağımsız ve bireysel olarak tanı koyamaz ve tedavi yapamazlar.

Klinik psikolog Kimdir;

Psikoloji veya psikolojik danışma ve rehberlik lisans eğitimi üzerine klinik ortamlarda gerekli pratik uygulamaları içeren klinik psikoloji yüksek lisansı veya diğer lisans eğitimleri üzerine psikoloji veya klinik psikoloji yüksek lisansına ilaveten klinik psikoloji doktorası yapan sağlık meslek mensubudur.

Klinik psikolog, nesnel ve yansıtmalı ölçüm araçları, gözlem ve görüşme teknikleri kullanarak psikolojik değerlendirme ile uluslararası teşhis ve sınıflama sistemlerinde hastalık olarak tanımlanmayan ve Sağlık Bakanlığının da uygun bulduğu durumlarda psikoterapi işlemleri yapar.

Hastalık durumlarında ise ancak ilgili uzman hekimin teşhisine ve tedavi için yönlendirmesine bağlı olarak psikoterapi uygulamalarını gerçekleştirir.

Bu konu ile ilgili olarak daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız,

www.doktorbul.com'u

Ziyaret Edin, Randevu Alın, Tedavi Olun

Uzmanlık Alanının İlgilendiği Hastalıklar
Psikoloji Uzmanlığı İle İlgili Soru Sor
Doktorbul.com ziyaretçileri
Bu sayfayı şu anda 48 kişi görüntülüyor
Son güncelleme 7 dk önce