Uzmanlıklar

Odyoloji (Dil, Konşm. Ses Bozuklukları) Uzmanlığı

Odyoloji (Dil, Konşm. Ses Bozuklukları)Odyologlar eğitim ve bilgileri kapsamında işitme ve denge bozukluklarını tanılayan, rehabilitasyon doğrultusunda uygun cihaz seçimini sağlayan (işitme cihazı, koklear implant gibi), takibini yapan ve işitsel rehabilitasyonu gerçekleştiren kişilerdir.

Üniversitelerin sağlık bilimleri fakülteleri ya da sağlık bilimleri yüksekokulunda yer alan odyoloji veya odyometri bölümlerinde lisans eğitimini tamamlayanlar odyolog olarak adlandırılır. 

Odyolog olabilmek için öncelikle 4 yıllık lisans eğitimi veren üniversitelerin odyoloji bölümüne kayıt olmak ve 4 yıl eğitim gördükten sonra mezun olmak gerekmektedir.

 Odyolog mezunları hastanelerde, kliniklerde Odyolog olarak görev yapabilirler.

Odyoloji uzmanı unvanını alabilmek için en az yüksek lisans seviyesinde olmak şartıyla, lisansüstü eğitimlere devam etmek gerekir.

Odyolog ile Odyometri teknikeri genellikle karıştırılır. Odyologlar, 4 yıllık Odyoloji bölümünden mezun olan ve işitme cihazı ameliyatlarında da görev alan çalışanlardır. 

Odyometri teknikerleri ise kulak, burun ve boğaz ihtisasına sahip doktorlara teknik destek veren çalışanlardır.

Odyoloji Yüksek Lisans programı 1968 yılında Mezuniyet sonrası Eğitim Fakültesine bağlı olarak başlamıştır. Yüksek Lisans programı 1989 yılından sonra “Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları” olarak eğitim ve öğretime devam etmektedir.

Bu programı tamamlayan mezunlar, odyolojik olarak hastayı tüm yönleri ile değerlendirme, gerekli objektif ve sübjektif testleri yapabilme, hastaya odyolojik tanı koyma ve gerekli durumlarda hastayı amplifikasyon açısından yönlendirme becerilerine sahip olmalıdır. Aynı zamanda vestibüler problemi olan hastayı değerlendirme, gerekli testleri uygulama, test sonucunu yorumlama ve hastaya özel vestibüler rehabilitasyon programı hazırlama konularında bilgi ve becerisini geliştirebilmelidir.

Odyoloji bilgisinin yanısıra dil/konuşma bozukluklarının değerlendirilmesi, ve terapi tekniklerinin uygulanması konusunda donanımlı akademik düzeyde çalışma planlayabilen ve yürüten bilim uzmanları olarak yetiştirilmektedir.

Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları yüksek lisans mezunları bilim uzmanlığı unvanı alarak mezun olurlar.

Bu uzmanlar, işitme, dil/konuşma, ses, ve denge problemleri ile ilgili klinik ve akademik çalışmalarında uzmanlık düzeyinde derinleştirdiği ve geliştirdiği yeterlilikleri kullanabilir ve ileri düzeyde mesleki uygulama ve araştırma yapabilir.

Yukarıdaki konu ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız,

www.doktorbul.com'u

Ziyaret Edin, Randevu Alın, Tedavi Olun


Odyoloji (Dil, Konşm. Ses Bozuklukları) UZMANLIK ALANINDAKİ DOKTORLARIMIZ

Odyoloji (Dil, Konşm. Ses Bozuklukları) Uzmanlığı İle İlgili Soru Sor
Hata! Kod:xe