Op. Dr. Adem Bursalı doktorumuzdan randevu talep edildi (25 saniye önce) Feyzullah yıld isimli hastamız kayıt oldu (25 saniye önce) Hulya Izmirli isimli hastamız kayıt oldu (16 dakika önce) Uzm. Dr. Gamze Yılmaz Yanartaş doktorumuzdan randevu talep edildi (16 dakika önce) Halide Gökçay isimli hastamız kayıt oldu (22 dakika önce) Uzm. Dr. Fatma Can doktorumuzdan randevu talep edildi (22 dakika önce) Gül Hafçı isimli hastamız kayıt oldu (24 dakika önce) Ass. Dr. Elif Şanlı doktorumuzdan randevu talep edildi (24 dakika önce) Op. Dr. Mustafa Kürşat Evrenos doktorumuzdan randevu talep edildi (25 dakika önce) Vıcdan nalbant isimli hastamız kayıt oldu (25 dakika önce) Hala isimli hastamız kayıt oldu (28 dakika önce) Op. Dr. Ender Trak doktorumuza soru soruldu (28 dakika önce) Prof. Dr. Güvenir Okçu doktorumuzdan randevu talep edildi (36 dakika önce) Kerim Özkan isimli hastamız kayıt oldu (36 dakika önce) Zulbiye Özbek isimli hastamız kayıt oldu (49 dakika önce) Uzm. Dr. İsmail Koçyiğit doktorumuzdan randevu talep edildi (49 dakika önce) Doç. Dr. Mehmet Düzlü doktorumuzdan randevu talep edildi (51 dakika önce) Rukiye karakuş isimli hastamız kayıt oldu (51 dakika önce) Op. Dr. Onur Gök doktorumuzdan randevu talep edildi (59 dakika önce) Figen atılgan isimli hastamız kayıt oldu (59 dakika önce)

Uzmanlıklar

Fizyoloji Uzmanlığı

Fizyoloji

Fizyoloji en basit tanımıyla, yaşamın mantığını araştıran bir bilim dalıdır. Yunanca doğa anlamına gelen “physis” kelimesi ile, bilim anlamına gelen “logos” kelimesinin birleşmesi ile ortaya çıkmış olan fizyoloji terimi, moleküler düzeyden hücre, doku, organ, sistem ve organizma düzeylerine kadar fonksiyonu ve bu fonksiyonun altında yatan mekanizmaları araştırır. Doğadaki canlı organizmaların sayıca büyüklüğü ve çeşitliliğinden dolayı, tüm canlıların yaşamsal işlevlerini birden incelemek mümkün olmayacağından, fizyoloji alanı kendi içinde

  • İnsan Fizyolojisi
  • Hayvan Fizyolojisi ve
  • Bitki Fizyolojisi gibi büyük bölümlere ayrılır.

Bu bölümler de daha sonra

  • Sinir Sistemi Fizyolojisi,
  • Kalp ve Dolaşım Sistemi Fizyolojisi gibi alt alanlara ayrılır.

İç ortam ve homeostaz kavramları, fizyolojik yaklaşımın temel prensiplerini belirler ve fonksiyonun araştırılmasında her düzeyde etkileşimlerin önemini vurgular.

Bağlantılı olarak, fizyoloji araştırmalarında çok çeşitli deneysel ve uygulamalı yöntemler kullanılmaktadır.

Fizyoloji; tıp, hemşirelik, sağlık hizmetleri meslek yüksek okulları gibi insan sağlığı ile ilgili eğitim kurumlarının yanında, veterinerlik fakültelerinde de temel derslerden biri olarak önemli bir yer tutmaktadır.

Fizyologlar bu kurumlarda eğitim ve araştırma faaliyetlerini birlikte yürütürken, sağlık kuruluşlarında rutin sağlık hizmetleri içinde yer alan fizyologlar da bulunmaktadır.

Fizyoloji Ne Değildir?

Fizyoloji alanı, genellikle Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon (yaygın bilinen ismiyle fizik tedavi) ile karıştırılır. Fiziksel tıp ve rehabilitasyon bilim dalı; kas, iskelet sistemi ve sinir sisteminin fonksiyonel yetersizliklerinin tanı ve tedavisinde ısı, elektrik akımı gibi fiziksel ajan ve teknikler kullanır.

Fizyoloji ise, insan ve diğer canlıların normal fonksiyonu araştırır ve hastalıklarla ilişkili değildir. Bununla birlikte, şu anda ülkemizde resmen bir branş olarak tanınmayan fizyopatoloji alanı; hastalıkların altında yatan fizyolojik mekanizma değişikliklerini inceler ve pek çok fizyoloğun da ilgi alanına girmektedir.

Yukarıdaki konu ve sorular ile daha fazla bilgi almak istiyorsanız web sitemizi ziyaret ediniz.

www.doktorbul.com'u

Ziyaret Edin, Randevu Alın, Tedavi Olun

Uzmanlık Alanının İlgilendiği Hastalıklar

Fizyoloji UZMANLIK ALANINDAKİ DOKTORLARIMIZ

Uzm. Dr. Atilla Uslu
Fizyoloji

Uzm. Dr. Atilla Uslu

(5.00)
Uzm. Dr. Lütfi Akgün
Fizyoloji

Uzm. Dr. Lütfi Akgün

(5.00)
Prof. Dr. Halil Tunalı
Fizyoloji

Prof. Dr. Halil Tunalı

(5.00)
Prof. Dr. Kemal Türker
Fizyoloji

Prof. Dr. Kemal Türker

(5.00)
Uzm. Dr. Nazife Güyen
Fizyoloji

Uzm. Dr. Nazife Güyen

(5.00)
Prof. Dr. Asiye Nurten
Fizyoloji

Prof. Dr. Asiye Nurten

(5.00)
Fizyoloji Uzmanlığı İle İlgili Soru Sor
Doktorbul.com ziyaretçileri
Bu sayfayı şu anda 22 kişi görüntülüyor
Son güncelleme 2 dk önce