Doç. Dr. Fatma Aslı Altaykan Hapa doktorumuza soru soruldu (13 dakika önce) Hanife Bali isimli hastamız kayıt oldu (13 dakika önce) Mine isimli hastamız kayıt oldu (52 dakika önce) Doç. Dr. Mehmet Ballı doktorumuza soru soruldu (52 dakika önce) Prof. Dr. Fatma Figen Özgür doktorumuza soru soruldu (3 saat önce) Özlem Kılınç isimli hastamız kayıt oldu (3 saat önce) Kadir topal isimli hastamız kayıt oldu (5 saat önce) Dr. FATMA BETÜL ŞAHİN doktorumuza soru soruldu (5 saat önce) Dr. FATMA BETÜL ŞAHİN doktorumuza soru soruldu (5 saat önce) Birsen Teymen isimli hastamız kayıt oldu (5 saat önce) hatice incisel şener isimli hastamız kayıt oldu (5 saat önce) Dr. MÜNİRE FUNDA CEVHER AKDULUM doktorumuza soru soruldu (6 saat önce) Kardelen başer isimli hastamız kayıt oldu (6 saat önce) Prof. Dr. Mehmet Saim Kazan doktorumuza soru soruldu (7 saat önce) Emine Altay isimli hastamız kayıt oldu (7 saat önce) dursun aygün isimli hastamız kayıt oldu (7 saat önce) Emine Özcanlar isimli hastamız kayıt oldu (8 saat önce) Dr. Aydın Tuncay doktorumuza soru soruldu (8 saat önce) zeyno tekinalp isimli hastamız kayıt oldu (8 saat önce) Uzm. Psk. Merve Yağcı doktorumuza soru soruldu (17 saat önce)

Uzmanlıklar

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanlığı

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı; hastalık, yaralanma, sakatlık veya yaşlanmadan kaynaklanan fiziksel güçlükleri olan hastaların tedavisini gerçekleştiren meslek grubuna verilen isimdir. FTR Uzmanı olarak kısaca kodlanan bu unvan sahipleri,6 yıllık tıp eğitiminin ardından4 yada 5 yıllık bir uzmanlık eğitimi almaktadırlar.

FTR Uzmanı, Kas ve iskelet sistemiyle ilgili hastalıkların tanısını koyar ve tedavi programını planlar.

FTR Uzmanının amacı Aşağıdakiler olarak sıralanabilir:

Hastanın Ağrısını Azaltmak,

Hastanın Fonksiyonel Sorunlarını (kas gücü kaybı, eklem hareketi kısıtlılığı, yürüyüş bozukluğu, denge bozukluğu gibi) Düzeltmek,

Hastanın Mevcut Performansını  iyileştirmek,

Hastalık ve Yaralanma Sonrası Gelişen Özürlülüğü Tedavi Etmek.

Fizyoterapist ise fizik tedavi ve rehabilitasyon okulunda dört yıl süren üniversite eğitimini tamamlar ve hastanın FTR programında FTR uzmanı ile beraber çalışır.

FTR uzman hekiminin planladığı fizik tedavi ve rehabilitasyon programını uygular ve hastanın fonksiyonel yetersizliklerini düzeltmeye yardım eder.

Fizyoterapistler, egzersiz yapmasında sakınca bulunmadığı hekim tarafından tespit edilmiş sağlıklı kişilerin, uygun egzersiz programlarıyla genel iyilik halini artırır ve sakatlanmaları önlemeye çalışır.

Sağlık Alanındaki Çalışmalar:

 • Koruyucu,
 • Tedavi Edici (medikal ve cerrahi) ve
 • Rehabilitatif olarak üçe ayrılır.

Sağlığın bozulmasını önlemeye yönelik tüm çalışmalar koruyucudur.

FTR uzmanı kas iskelet sisteminde gelişebilecek problemlerin önlenmesine yönelik çalışmalarda bulunur.

Kas ve iskelet sistemiyle ilgili hastalıkların tanısını koyar ve tedavi programını planlar.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon (Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon)Genel Konuları:

 • Kas ve iskelet Problemleri,
 • Nörolojik Hastalıklar,
 • Kronik Ağrı,
 • Kansere bağlı Özürlülük,  gibi akut ve kronik problemlere bütünsel olarak yaklaşan,
 • Tüm Yaş Guruplarında Özürlülüğe Yol Açan Tıbbi Durumların Önlenmesi,
 • Teşhisi,
 • Tedavisi
 • Rehabilitasyonu.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon merkezlerinde; kas ve iskelet sistemi hastalıklarının tanı ve tedavisini düzenlemek, kişilerin fonksiyonel kapasitelerini ve günlük aktivite performanslarını üst düzeye çıkararak yaşam kalitelerini artırmak ve bu doğrultuda tüm sistemlere yönelik kapsamlı bir rehabilitasyon programıyla rehabilitasyon ihtiyacı olan hastaların gereksinimlerini karşılamak amacıyla hizmet verilmektedir.

Rehabilitasyonda amaç, bireyin fonksiyonel kapasitesini artırmak, özürlülüğü önlemek ve iyileştirmek, bireyin günlük yaşamda bağımsız duruma gelmesini sağlamak ve yaşam kalitesini artırmaktır.


Yukarıdaki konu ile ilgili olarak daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız www.doktorbul.com web sitemizi takip ediniz

www.doktorbul.com'

Ziyaret Edin, Randevu Alın, Tedavi OlunUzmanlık Alanının İlgilendiği Hastalıklar

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon UZMANLIK ALANINDAKİ DOKTORLARIMIZ

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanlığı İle İlgili Soru Sor
Hata! Kod:xe