Mustafa Sami Yıldırım isimli hastamız kayıt oldu (35 dakika önce) Medine hurma isimli hastamız kayıt oldu (1 saat önce) Op. Dr. Akın Karagözoğlu doktorumuza soru soruldu (1 saat önce) Bekir Dağ isimli hastamız kayıt oldu (1 saat önce) Esila kaya isimli hastamız kayıt oldu (2 saat önce) Doç. Dr. Osman Başpınar doktorumuza soru soruldu (2 saat önce) Adem Sarıgül isimli hastamız kayıt oldu (2 saat önce) Prof. Dr. Ender Terzioğlu doktorumuza soru soruldu (4 saat önce) Özlem Kurtbeyoglu isimli hastamız kayıt oldu (4 saat önce) Gülcan Sipahi isimli hastamız kayıt oldu (4 saat önce) Murat küçükköseoğlu isimli hastamız kayıt oldu (5 saat önce) Uzm. Dr. Senay Rasimoğlu doktorumuza soru soruldu (5 saat önce) Çisel Onat isimli hastamız kayıt oldu (5 saat önce) Dr. Öğr. Üyesi Fatih Çelik doktorumuza soru soruldu (6 saat önce) Keziban Arıevi isimli hastamız kayıt oldu (6 saat önce) Prof. Dr. Halil İbrahim Altınsoy doktorumuza soru soruldu (8 saat önce) Dilek küçük isimli hastamız kayıt oldu (8 saat önce) Prof. Dr. Muzaffer Kanlıkama doktorumuza soru soruldu (9 saat önce) Medine koçyiğit isimli hastamız kayıt oldu (9 saat önce) Uzm. Dr. Ergün Öztaş doktorumuza soru soruldu (9 saat önce)

Uzmanlıklar

Fitoterapi Uzmanlığı

Fitoterapi

Fitoterapi kısaca “hastalıkların tıbbi bitkilerle tedavi edilmesi” bilimidir.

Fitoterapi sadece hastalıkların tedavisinde değil, kemoterapi gibi ağır uygulamaların yan etkilerinin minimize edilmesinde de etkilidir.

Fitoterapi ile ilgilenen uzmanlar, klinikler, hastaneler, laboratuvarlar hemen her bitki üzerine çalışmalar yapmaktadır.

En Çok Kullanılan Bitkiler:

Sarımsak,

Ginkgo Biloba,

Ginseng,

Sarı Kantaron

Reishi Mantarı dır.

Bitkisel tedavi  ye inanmak, cerrahi uygulamalara karşı olmak anlamına gelmez. 

Tıbbi bitkilerin kullanılması günümüzde, modern tıbbın bir parçası haline gelmiştir.

Binlerce yıldan beri özellikle Uzakdoğu’da kullanılan tıbbi bitkiler, günümüzde Batı Ülkelerinde de oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. 

Birçok ülkede doktorlar reçetelerine tıbbi bitkiler ile ilgili takviyeler yazmakta ve hastaların yaklaşık %70 i doktorlarına bitkisel ilaçları sormaktadırlar.

Almanya'da doktor reçetelerinin %65 i fitoterapi ürünlerinden oluşuyor. T

Ülkemizde ise bu oran henüz istenilen düzeye gelmiş değil.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığınca Fitoterapi resmi olarak kabul edilmiştir.

Bakanlık bünyesinde  Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Daire Başkanlığı bu konudaki çalışmaları yürütmektedir.

Ancak; birçok hastalığın tedavisinde başarılı sonuçlar veren tıbbi bitkilerin rastgele kullanılması uygun bir davranış biçimi değildir.

Bir antibiyotik alımı nasıl bir dost, arkadaş tavsiyesi ile kullanılmıyorsa , tıbbi bitkiler de aynı şekilde rastgele kullanılmamalıdır. Kesinlikle bir uzmanın tavsiyelerine başvurulmalıdır. 

Bugün modern teknik imkanlar kullanılarak ekstrakt denilen bitki özleri kullanılmaktadır. Bunların laboratuvar analizleri yapıldığı için hangi bitkinin istenilen etkilere sahip olduğu da analiz edilebilmektedir.

Örneğin nane bitkisinin özünü kullanacaksanız, rastgele nane toplayıp bunun özünü çıkarmak doğru bir yöntem olmayacaktır.

Bunun laboratuvar ortamında analizlerden geçirilerek hazırlanması gerekir. Tıbbi bitkileri ekstrakt hale getirmek, verilmesi gereken etken maddeyi standardize etmek demektir.

Fitoterapi eğitimi kimler alabilir?

Fitoterapi uygulamak için fitoterapi uzmanı olmak gerekir. Fitoterapi uzmanı ise belirli eğitimlerden geçen kişilere verilen unvandır.

Dolayısıyla her doktor ve sağlıkçı fitoterapi uygulayamaz. Fitoterapi uzmanlığı için fitoterapi eğitimine,

Eczacılar,

Doktorlar,

Diyetisyenler katılabilir.

Fitoterapist olabilmek için ilgili alanda eğitim almış olmak gerekir.

Eczacılık bitirenler yüksek lisansını bu alanda yaparak uzman olabilirler.

Aynı şekilde tıp alanında eğitim görenler, yüksek lisansını bu alanda yapabilirler.

Ayrıca bu alanda Sağlık Bakanlığı onaylı sertifika programları da vardır.


Yukarıdaki konu ile ilgili olarak daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız www.doktorbul.com web sitemizi takip ediniz

www.doktorbul.com'u 

Ziyaret Edin, Randevu Alın, Tedavi Olun


Uzmanlık Alanının İlgilendiği Hastalıklar
Fitoterapi Uzmanlığı İle İlgili Soru Sor
Hata! Kod:xe