Prof. Dr. Hasan Koç doktorumuza soru soruldu (4 dakika önce) Fadime Akkaya isimli hastamız kayıt oldu (4 dakika önce) Uzm. Dr. Hamdi Yavuz doktorumuzdan randevu talep edildi (45 dakika önce) Merdan Salih Oğuz isimli hastamız kayıt oldu (45 dakika önce) Psk. Umut Çınar doktorumuzdan randevu talep edildi (4 saat önce) meltem isimli hastamız kayıt oldu (4 saat önce) Gamze karakaş isimli hastamız kayıt oldu (4 saat önce) Op. Dr. Abuzer Kaylan doktorumuza soru soruldu (4 saat önce) Op. Dr. Tuğba Işıkcı Yuvanç doktorumuzdan randevu talep edildi (5 saat önce) Nejla gunduz isimli hastamız kayıt oldu (5 saat önce) Ass. Dr. Kadir Çimen doktorumuza soru soruldu (6 saat önce) Perihan Duygulu isimli hastamız kayıt oldu (6 saat önce) Uzm. Dr. Müge Yaşar doktorumuzdan randevu talep edildi (6 saat önce) Arzu güler isimli hastamız kayıt oldu (6 saat önce) Uzm. Dr. Burçe Can doktorumuza soru soruldu (6 saat önce) Yasemin Üzümcü isimli hastamız kayıt oldu (6 saat önce) Yağmur karagöz isimli hastamız kayıt oldu (6 saat önce) Uzm. Dr. Cem Mumcu doktorumuzdan randevu talep edildi (6 saat önce) Fatih KIZILASLAN isimli hastamız kayıt oldu (6 saat önce) Uzm. Dr. Akif Emre Nuroğlu doktorumuzdan randevu talep edildi (6 saat önce)

Uzmanlıklar

Embriyoloji ve Histoloji Uzmanlığı

Embriyoloji ve Histoloji

Embriyoloji, hücrelerin doğum öncesi gelişimini, döllenme ile embriyo ve fetüslerin gelişimini inceleyen bir bilim dalıdır. 

Histoloji, dokuları inceleyen bilim dalı olarak adlandırılır. Bu dallar kendi alanlarında uzman kişileri yetiştirir.

Her ikisi de biyoloji biliminin alt dallarıdır.

Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı, öğrencilerine döllenmiş bir yumurta hücresinden embriyonun nasıl geliştiğine dair bütün aşamaları gelişim anomalileriyle birlikte öğreten bilim dalıdır.

Ana bilim dalında insan vücudunu oluşturan bütün organ, doku ve histolojik katmanların mikroskobik özellikleri öğretilir.

Embriyolog doktor mu?

Embriyoloji; zigotların oluşum, büyüme ve gelişim aşamalarını inceleyen bilim dalıdır. 

Embriyolog ise bu bilim dalına hizmet eden, bu alanda eğitim almış, hastanelerde ve tüp bebek merkezlerinde çalışan tıbbi personeldir.

Histoloji ve Embriyoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Histoloji, daha önceden bilinen bulgular ışığında özel olarak hazırlanmış olan dokuların mikroskobik olarak incelemesini yapar. Alınan doku örneklerinin bozulmaması için özel teknikler uygulanır.

Histoloji bitki, insan ve hayvan dokularını incelemek üzere hizmet vermektedir. Histoloji, tıp, veterinerlik, fen bilimleri, arkeoloji, adli tıp gibi alanlarda kullanılır. Ancak genel amacı canlıların dokusal hastalıklarını tespit etmek ve olası tedavilerin etkilerini gözlemlemektir.

Embriyoloji ise, doğum öncesinde döllenme itibari ile yumurtanın her aşamasını incelemektedir. Histoloji ve embriyoloji özellikle birlikte çalışarak her türlü farklı gelişimsel veya hücresel farklılıkları kolaylıkla tespit edebilmektedir.

İnsanlığa faydalı olabilmek adına histoloji ve embriyoloji bilim dalları ara vermeksizin çalışmalarına devam etmektedir.

Farklı iki bilim dalı olmalarına rağmen ortak paydaları insana dair tüm detayları incelemek ve çözüm üretmek üzerine kuruludur.

Histoloji, adli tıp alanında nedeni çözülemeyen ölümlerin araştırılması aşamasında devreye girmektedir. Tıp ve veterinerlik için de dokusal incelemelerin yanı sıra otopsi yapılması ve kadavradan örneklerin alınıp uygun şartlarda saklanarak dokular üzerinde çalışılmasını sağlamaktadır. Hatta histoloji ders olarak tıp ve veterinerlik fakültelerinde öğretilmektedir. Arkeoloji ve histolojiyi birleştiren nokta ise kazılarda elde edilen kemiklerin, saçların ve dişlerin incelenerek dönemsel tespitlerin yapılmasını sağlamaktır.

Embriyoloji ise, özellikle tüp bebek uygulamaları gibi hassas konuların transfer sonrası tüm detaylarının takibini özellikle yaparak, gelişimsel doğrulukların veya farklılıkların tespit edilmesi aşamasında büyük önem arz etmektedir.

Henüz tam bir canlı olmayan yumurtanın, sperm tarafından döllenmesi ile başlayan hikâye doğum ile son bulur.

Bu süreci tam anlamıyla embriyoloji bilimi takip etmektedir.

Yukarıdaki Konu İle İlgili olarak daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız,

www.doktorbul.com'u

Ziyaret Edin, Randevu Alın, Tedavi Olun.


Uzmanlık Alanının İlgilendiği Hastalıklar
Embriyoloji ve Histoloji Uzmanlığı İle İlgili Soru Sor
Doktorbul.com ziyaretçileri
Bu sayfayı şu anda 34 kişi görüntülüyor
Son güncelleme 9 dk önce