Selcan Okur isimli hastamız kayıt oldu (5 saat önce) Eda Aykol isimli hastamız kayıt oldu (5 saat önce) Uzm. Dr. Yasemin Gödren doktorumuza soru soruldu (5 saat önce) Uzm. Dr. Oğuz Kaan Karagüzel doktorumuza soru soruldu (7 saat önce) Esra ELİŞ isimli hastamız kayıt oldu (7 saat önce) Ass. Dr. REVAN SABRİ ÇİFTÇİ doktorumuza soru soruldu (8 saat önce) Veysi isimli hastamız kayıt oldu (8 saat önce) Prof. Dr. Hamit Macit Selekler doktorumuza soru soruldu (9 saat önce) Tuğrul Yıldız isimli hastamız kayıt oldu (9 saat önce) Prof. Dr. Orhan Baykal doktorumuza soru soruldu (9 saat önce) Yusuf dursun isimli hastamız kayıt oldu (9 saat önce) Gülşen dilek isimli hastamız kayıt oldu (10 saat önce) Prof. Dr. Rafet Koca doktorumuza soru soruldu (11 saat önce) Damla bozer isimli hastamız kayıt oldu (11 saat önce) mehtap isimli hastamız kayıt oldu (14 saat önce) Hüsniye Avcı isimli hastamız kayıt oldu (14 saat önce) Uzm. Dr. Filiz Kılıç doktorumuza soru soruldu (15 saat önce) Prof. Dr. Banu Anlar doktorumuza soru soruldu (15 saat önce) Demircan erdoğdu isimli hastamız kayıt oldu (15 saat önce) Ömer efe isimli hastamız kayıt oldu (15 saat önce)

Uzmanlıklar

Çocuk Endokrinolojisi Uzmanlığı

Çocuk Endokrinolojisi

Hormonlar iç salgı bezlerinde üretilerek kana salınan, vücudun tüm işlevlerinin düzenli yürütülmesinde, büyüme ve gelişmede önemli rolleri olan maddelerdir.

Çocukluk döneminde hormonal dengede meydana gelecek bozukluklar, yetişkinlik yaşlarına göre çok daha ciddi sorunlara neden olabilir. Büyüme ve gelişmeyi olumsuz yönde etkileyen hormonal bozukluklar, aynı zamanda yetişkinlik dönemine etki edecek kalıcı hasarların oluşumuna yol açabilir.

Çocuk Endokrinoloji Bölümü, hormonları ve bunları üreten iç salgı bezlerini ilgilendiren her tür hastalığın tanı ve tedavi konusunda hizmet veren bölümdür.

Çocuklar sürekli büyüme ve gelişme sürecinde olduklarından erişkinlerle aynı şartlarda değerlendirilemez.

Çocukluk döneminde,  vücudun iç dengesi ve yapım faaliyetleri her zamankinden çok daha farklı bir düzen içerisindedir. Hem gelecekteki hastalıkların temelinin çocukluk döneminde atılması hem de büyüme ve gelişmenin sürekli olması sebebiyle bu dönemin ayrı bir bilim dalınca incelenmesi uygundur.

Bu amaçtan yola çıkılarak temelleri atılan ve geliştirilen çocuk endokrinolojisi bölümlerinde 6 yıllık tıp eğitiminin ardından 5 yıllık çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlık eğitimini ve 3 yıllık çocuk endokrinolojisi yan dal uzmanlık eğitimini tamamlayan hekimler görev yapar. 

Yenidoğan döneminden erişkinliğe geçiş sürecine kadar olan hastalar (18 yaşına kadar) pediatrik endokrinologlar tarafından değerlendirilir.

Modern tıbbın sağladığı en iyi imkanlardan yararlanılarak çocuklardaki hormonal hastalıklar erken dönemde teşhis edilerek büyüme ve gelişme etkilenmeden tedavi süreci başlatılır. Endokrinolojik hastalıkların birçoğunda kalıcı tedavi yöntemleri uygulanarak çocukların yetişkinlik dönemine sağlıklı bir şekilde adım atması sağlanırken ileride oluşabilecek daha ciddi boyutlu olası hastalıkların önüne geçilir.

Çocuk Endokrinolojisi Bölümünde,

Aşağıdaki Hastalıkların Tedavileri Gerçekleştirilir:

 1. Büyüme gerilikleri,
 2. Boy kısalıkları,
 3. Erken ergenlik,
 4. Gecikmiş ergenlik,
 5. Şeker hastalığı (Diyabet),
 6. Hipoglisemi (Kan Şekeri Düşüklüğü),
 7. Şişmanlık (Obezite),
 8. Cinsiyet Gelişim Bozuklukları,
 9. Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları,
 10. Aşırı Tüylenme,
 11. Su ve Mineral Dengesi Bozuklukları,
 12. Kalsiyum ve Fosfor Metabolizması ile İlgili Bozukluklar.

Yukarıdaki konu ve sorular ile daha fazla bilgi almak istiyorsanız web sitemizi ziyaret ediniz.

www.doktorbul.com'u

Ziyaret Edin, Randevu Alın, Tedavi Olun

Çocuk Endokrinolojisi Uzmanlığı İle İlgili Soru Sor
Hata! Kod:xe