SABRİ DURMAZ isimli hastamız kayıt oldu (1 dakika önce) Doç. Dr. Çiğdem Sevda Erer Özbek doktorumuzdan randevu talep edildi (1 dakika önce) Dr. Nusret Soylu doktorumuzdan randevu talep edildi (2 dakika önce) Uygar Şahin isimli hastamız kayıt oldu (2 dakika önce) Yilmaz yilan isimli hastamız kayıt oldu (9 dakika önce) Uzm. Dr. Serpil Tuna Özdemir doktorumuza soru soruldu (9 dakika önce) Uzm. Dr. Ferdanes Mutlu doktorumuzdan randevu talep edildi (23 dakika önce) ece korkmaz isimli hastamız kayıt oldu (23 dakika önce) Selma öklük isimli hastamız kayıt oldu (43 dakika önce) Doç. Dr. Nejat Altıntaş doktorumuza soru soruldu (43 dakika önce) Op. Dr. Cengiz Tekin doktorumuza soru soruldu (53 dakika önce) Nurcan Karakoca isimli hastamız kayıt oldu (57 dakika önce) Op. Dr. Mehmet Arda Dağcıoğlu doktorumuzdan randevu talep edildi (57 dakika önce) Prof. Dr. Derya Ufuk Altıntaş doktorumuzdan randevu talep edildi (1 saat önce) Fatih turan isimli hastamız kayıt oldu (1 saat önce) Op. Dr. Cengiz Tekin doktorumuzdan randevu talep edildi (1 saat önce) Tuncay isimli hastamız kayıt oldu (1 saat önce) Uzm. Dr. Kıvanç Mercan doktorumuzdan randevu talep edildi (1 saat önce) Abdulaziz ÖZTEKİN isimli hastamız kayıt oldu (1 saat önce) Op. Dr. Adem Bursalı doktorumuzdan randevu talep edildi (1 saat önce)

Uzmanlıklar

Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti) Uzmanlığı

Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği), 0-13 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını,

çürük, travma, kalıtımsal ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini amaçlayan bir anabilim dalıdır.

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği), 0-13 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma, kalıtımsal ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini amaçlayan bir anabilim dalıdır.

Pedodonti, bebeklik çağından itibaren çocukların ağız-diş sağlığını ve çene-yüz bölgesi gelişimini takip ve tedavi eden, aynı zamanda koruyucu önlemleri de içine alan diş hekimliği dalıdır.

Pedodontistler bu dönemde bebek, çocuk ve gençlerin ağız diş sağlığı gereksinimlerine göre önleyici ve tedavi edici her türlü tedavi ve koruyucu uygulamaları gerçekleştirmektedirler.

Pedodontistler Tarafından Yapılan Uygulamalar;

 • Çocuk Protezleri
 • Diş Çekimi
 • Diş Çürüğünden Koruyucu ve Önleyici Uygulamalar;  
 • Fluorid Jeli,
 • Fluorid Verniği,
 • Fissür Örtücü
 • Diş Travmalarının Tedavisi
 • Endodontik Tedaviler (Kanal Tedavileri),
 • Kötü Ağız Alışkanlıklarını (Parmak Emme, Tırnak Yeme, Dudak Isırma vb.) Durdurmaya Yönelik Tedaviler
 • Süt ve Genç Sürekli Dişlerde Restoratif Tedaviler 
 • Yer Tutucular.

Süt Dişleri  açıklaması ve Neden Önemli olduğu konusunda ebeveynlerin bilgilendirilmeleri de çocuk diş Hekimliği Uzmanlarının sorumluluk alanlarından birisidir.

Süt Dişleri Neden Önemlidir?

 1. Süt dişleri toplam 20 tanedir. Süt dişlerinin en önemli görevi çocuğun beslenmesini sağlamaktır.
 2. Ayrıca konuşmanın düzgün gelişimi de süt dişlerinin varlığına bağlıdır.
 3. Süt dişleri, kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için korumakta ve kalıcı diş sürerken ona rehberlik yapmaktadırlar.
 4. Süt dişi erken çekildiği zaman bu doğal yer tutuculuk fonksiyonu da ortadan kalkmaktadır.

Koruyucu Uygulamalar Nelerdir?

Çocuk diş hekimliğinin birinci amacı, diş sorunlarının oluşmasını engelleyecek  önlemleri almak ve çocukları çürüksüz bir geleceğe yönlendirmektir.

Bu amaçla uygulanan işlemlere Koruyucu Diş Hekimliği Uygulamaları denir.

Diş çürüğünü önlemeye yönelik koruyucu uygulamalar için de çocuğun ve ailesinin ağız ve diş sağlığı ile beslenme konusunda eğitilmesine büyük önem verilmektedir. 


Yukarıdaki konu ve sorular ile daha fazla bilgi almak istiyorsanız web sitemizi ziyaret ediniz.

www.doktorbul.com'u

Ziyaret Edin, Randevu Alın, Tedavi Olun


Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti) UZMANLIK ALANINDAKİ DOKTORLARIMIZ

Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti) Uzmanlığı İle İlgili Soru Sor
Doktorbul.com ziyaretçileri
Bu sayfayı şu anda 41 kişi görüntülüyor
Son güncelleme 6 dk önce