NİLGÜN ŞAHİN isimli hastamız kayıt oldu (7 dakika önce) Uzm. Dr. Gülfer Okumuş doktorumuzdan randevu talep edildi (7 dakika önce) Fatma Aydın Erarslan isimli hastamız kayıt oldu (22 dakika önce) Prof. Dr. Ayşe Pınar Cemeroğlu doktorumuza soru soruldu (22 dakika önce) Uzm. Dr. Hasan Hüseyin Çağırıcı doktorumuzdan randevu talep edildi (27 dakika önce) Ülkü Yılmaz isimli hastamız kayıt oldu (27 dakika önce) Erhan baş isimli hastamız kayıt oldu (38 dakika önce) Op. Dr. Berk Karataş doktorumuzdan randevu talep edildi (38 dakika önce) Doç. Dr. Ayşe Aslı Yılmaz Şahin doktorumuza soru soruldu (47 dakika önce) Bülent Karadağ isimli hastamız kayıt oldu (47 dakika önce) Filiz Akdoğan isimli hastamız kayıt oldu (48 dakika önce) Uzm. Dr. Hacı Oktay Yılmaz doktorumuza soru soruldu (48 dakika önce) Elif kuzay isimli hastamız kayıt oldu (1 saat önce) Op. Dr. Uğur Bezirgan doktorumuzdan randevu talep edildi (1 saat önce) Prof. Dr. Hasan Koç doktorumuza soru soruldu (1 saat önce) Fadime Akkaya isimli hastamız kayıt oldu (1 saat önce) Merdan Salih Oğuz isimli hastamız kayıt oldu (2 saat önce) Uzm. Dr. Hamdi Yavuz doktorumuzdan randevu talep edildi (2 saat önce) Psk. Umut Çınar doktorumuzdan randevu talep edildi (5 saat önce) meltem isimli hastamız kayıt oldu (5 saat önce)

Uzmanlıklar

Biyoetik Uzmanlığı

Biyoetik


Biyoetik, tıp ve biyoloji alanında ortaya çıkan yeniliklerin, çeşitli teknolojik gelişmelere bağlı olan bilimsel sonuçların, etik düzlemde meydana getirdiği kapsamlı sorunların irdelenmesi üzerinden gelişen etik alanı ya da bölümüdür. Kelime anlamı olarak "canlı etiği" olarak da anlaşılır.

Biyoetik kavramının Jahr tarafından 1927 yılında literatüre eklendiği saptanmıştır.

Tıp etiği, tıbbın ve sağlık alanındaki bilimsel ve pratik çalışmaların etik yönden değerlendirilmesi ve ahlaki ikilemlere bir çözüm bulunmasını hedefleyen disiplindir. Genel konusu insan yaşamıdır.

Biyoetik kurul farklı disiplinlerden uzmanlardan oluşan, çeşitli ahlaki ve biyoetik sorunların ve ikilemlerin farklı bakış açılarından değerlendirilerek çözümler üretildiği bir yapıdır.

Çağdaş tıp etiğinin, geçmişten günümüze kadar geçerliliğini koruyan 4 temel ilkesi vardır:

Özerklik,

Zarar vermeme,

Yararlılık 

Adalet ilkeleri.

Biyoteknoloji uzmanı genel olarak canlı organizmalar üzerinde çalışmaktadır. Biyolojinin alt dallarından biri olan biyoteknoloji'de çevresel ve tarımsal tüm ilerlemeler ile ilgili çalışmalar yapılır. Biyoteknoloji uzmanları modern teknolojiyi kullanarak doğa bilimi üzerinde araştırmalar yaparlar. Aynı zamanda doku, hücre ve organizmalara ait olan genetik, fiziksel ve kimyasal özellikler de detaylı olarak araştırılır. Bu mesleğe sahip olan kişiler aynı zamanda insan hayatının kalitesini iyileştirmek adına organizmalar üzerinde çalışmalar yapabilirler.

Biyoteknoloji uzmanları genellikle ilaç sektöründe, araştırma kurumları, üniversite ve özel sektörde çalışabilirler. Biyoteknoloji uzmanlarının çalıştıkları alanlara göre farklı sorumluluklara da sahiplerdir. Bu mesleğe sahip olan kişiler bilimsel olarak ortaya çıkan sorunları çözmek için deneyler yaparlar. Bu deneyler de laboratuvar ortamında gerçekleşir. Bu kapsamda kan, hücre, doku ve bakteri kültürü gibi tüm örnekler de toplanır. Alınan bu örnekler ise detaylı olarak incelenir. 

Biyoteknoloji Uzmanı Nasıl Olunur?

Biyoteknoloji uzmanı olmak isteyen kişiler bu noktada uygun eğitimleri almalılardır. Biyoteknoloji uzmanı olmak isteyen kişiler öncelikle lise eğitimlerini bitirerek üniversitede bu alandaki bölümlerden birini tercih etmeliler. Adaylar genel olarak üniversitelerde bulunan dört yıllık bölümlerden birini tercih etmeliler. Bu kapsamda Biyokimya, Biyoloji, Farmakoloji, Mikrobiyoloji, Kimya ve Kimya Mühendisliği ile Biyomedikal Mühendisliği gibi alanlarda tercih yapılmalıdır. Bu bölümleri tercih eden kişiler mezun olduktan sonra Biyoteknoloji uzmanı olarak işe başlayabilirler. Çeşitli kuruluşlarda da çalışabilirler. Araştırmalar yapılarak üniversitede ve ya özel sektörde Biyokimya uzmanı olarak çalışmak mümkün.

Bu uzmanlık ile ilgili olarak daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız www.doktorbul.com web sitemizi takip ediniz

www.doktorbul.com'u 

Ziyaret edin, Randevu Alın, Tedavi Olun

Uzmanlık Alanının İlgilendiği Hastalıklar

Biyoetik UZMANLIK ALANINDAKİ DOKTORLARIMIZ

Ass. Dr. Celalettin Göçken
Biyoetik

Ass. Dr. Celalettin Göçken

(5.00)
Dr. Ahmet Yavuz Demir
Biyoetik

Dr. Ahmet Yavuz Demir

(5.00)
Doç. Dr. Elif Atıcı
Biyoetik

Doç. Dr. Elif Atıcı

(5.00)
Ass. Dr. Sezer Erer
Biyoetik

Ass. Dr. Sezer Erer

(5.00)
Doç. Dr. Murat Civaner
Biyoetik

Doç. Dr. Murat Civaner

(5.00)
Dr. Mustafa Hayırlıdağ
Biyoetik

Dr. Mustafa Hayırlıdağ

(5.00)
Biyoetik Uzmanlığı İle İlgili Soru Sor
Doktorbul.com ziyaretçileri
Bu sayfayı şu anda 44 kişi görüntülüyor
Son güncelleme 5 dk önce