Uzm. Dr. Ali Güven Kılıçoğlu doktorumuza soru soruldu (3 dakika önce) Esma Memiş isimli hastamız kayıt oldu (3 dakika önce) Ass. Dr. Mücahit Kart doktorumuza soru soruldu (7 dakika önce) Ass. Dr. Mücahit Kart doktorumuzdan randevu talep edildi (9 dakika önce) Seyitali isimli hastamız kayıt oldu (10 dakika önce) Salih Çalık isimli hastamız kayıt oldu (20 dakika önce) Prof. Dr. Erdoğan İbrişim doktorumuzdan randevu talep edildi (20 dakika önce) Uzm. Dr. Uğur Ünlütürk doktorumuzdan randevu talep edildi (24 dakika önce) Doç. Dr. Kerem Başarır doktorumuza soru soruldu (25 dakika önce) Deniz Bahadır isimli hastamız kayıt oldu (25 dakika önce) Uzm. Dr. Uğur Ünlütürk doktorumuza soru soruldu (31 dakika önce) Adalet Alibaz isimli hastamız kayıt oldu (31 dakika önce) Ass. Dr. Ferhat İkbali Afşar doktorumuzdan randevu talep edildi (34 dakika önce) Ass. Dr. Ferhat İkbali Afşar doktorumuza soru soruldu (34 dakika önce) Gülcay Doğan isimli hastamız kayıt oldu (34 dakika önce) İrem Nur Taştepen isimli hastamız kayıt oldu (41 dakika önce) Op. Dr. Namık Kemal Durmuş doktorumuzdan randevu talep edildi (41 dakika önce) Doç. Dr. Alper İbrahim Dai doktorumuzdan randevu talep edildi (51 dakika önce) Baver Sahra isimli hastamız kayıt oldu (51 dakika önce) Prof. Dr. Bülent Kara doktorumuza soru soruldu (57 dakika önce)

Hastalıklar

Dirsek Ağrıları Kalça Ağrıları Romatoid Artrit El Ağrıları Hastalığı

Dirsek Ağrıları Kalça Ağrıları Romatoid Artrit El Ağrıları

Romatoid artrit genellikle el ve ayak eklemleri de dahil olmak üzere, simetrik olarak eklemlerde inflamasyon ve bunun sonucunda şişme, ağrı ve zamanla eklem içinde hasara yol açan otoimmün(vücudun kendi dokularına karşı bağışıklık sisteminin savaştığı hastalıklar)  bir hastalıktır.

Romatoid artrit vücutta değişik bulgular ile de ortaya çıkabilir. Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Genetik yatkınlık ve diğer birçok faktör hastalığı oluşturan otoimmün reaksiyonu ortaya çıkarıyor olabilir. Hastalık toplumda % 1 oranında görülür ve kadınlarda erkeklere oranla 2 veya 3 kat daha sıktır. Genellikle 25-50 yaş arasında ortaya çıkar. Ancak diğer yaşlarda da görülebilir. Bazı kişilerde hastalık kendiliğinden gerileyebilir. Tedavi ile her dört kişiden üçünün bulguları azalabilir. Ancak buna karşın her on kişiden birinde dereceli işlev kaybı gelişir. Bu hastalıkta otoimmün sistem eklem yüzeyini örten dokulara yönelir. Giderek kıkırdak, kemik ve eklem bağları aşınır. Sonuçta eklemler değişen oranlarda yıkıma uğrarlar.

Ortopedi ve Travmatoloji

Hastalığı İnceleyen Uzmanlık Alanlari
Dirsek Ağrıları Kalça Ağrıları Romatoid Artrit El Ağrıları Hastalığı İle İlgili Soru Sor
Doktorbul.com ziyaretçileri
Bu sayfayı şu anda 27 kişi görüntülüyor
Son güncelleme 7 dk önce