Hastalıklar

Ağız Boşluğu Kanseri Hastalığı

Ağız Boşluğu Kanseri


ağız kanseri, ağız kanseri belirtileri, ağız kanseri olanların yorumları, ağız kanseri evreleri, ,ağız kanseri belirti, ağız kanseri ağız kanseri belirtileri, ağız kanseri ölüm oranı ilerlemiş ağız kanseri, ağız kanseri neden olur,  ağız kanseri için hangi doktora gidilir, ağız kanseri öldürür mü, ağız kanseri, ağız kanseri ameliyatı sonrası, ağız kanseri belirtileri, ağız kanseri tedavisi, kanseri taraması, ağız kanseri belirtileri görselleri, ağız kanseri tedavisi var mı, ağız kanseri görselleri, ağız kanseri belirtisi, ağız kanseri yaşam süresi ağız kanseri resmi, ağız kanseri görüntüleri, ağız kanseri resimleri, ağız kanseri belirtileri nelerdir, ağız kanseri ölümcül müdür, ağız kanseri kan tahlilinde çıkar mı, ağız kanseri tedavi edilebilir mi, ağız kanseri ameliyatı izle,  ağız kanseri nasıl olur, ağız kanseri nasıl anlaşılır, ağız kanseri ameliyatı, ağız kanseri belirtileri ağız içi yara çeşitleri, ağız kanseri resimleri, ağız kanseri bulaşıcı mıdır, ağız kanseri nasıl belli olur, ağız kanseri başlangıcı, ağız kanseri fotoğrafları videoları ,ağız kanseri teşhisi, ağız kanseri nasıl teşhis edilir10ağız kanseri nedenleri, ağız kanseri belirtiler, ağız kanseri belirtileri, ağız kanseri sigara, sigara ağız kanseri, ağız kanseri görüntüsü, ağız kanseri ile ilgili görseller, ağız kanseri doktoru ,ağız kanseri muayenesi, ağız kanseri ameliyatı video, ağız kanseri sebepleri, ağız kanseri, ağız kanseri foto, muskat ağız kanseri, ağız kanseri için hangi doktor, ağız kanseri kaç yaşında görülür, periodontoloji ağız kanseri, ağız kanseri teşhisi nasıl konur, ağız kanseri oldum, ağız kanseri nasıl tedavi edilir, ağız kanseri olanlar ağız kanseri görüntüleri, ağız kanseri nasıl başlar, sigara nedeniyle ağız kanseri olan kadının acınası görüntüleri, ağız kanseri hangi bölüm bakar, ağız kanseri çocuklarda, ağız kanseri, ağız kanseri öldürür mü, ağız kanseri resimli, ağız kanseri bitkisel tedavi, ağız kanseri hangi doktor, Ankara ağız kanseri, İstanbul ağız kanseri, İzmir ağız kanseri. 

Yukarıdaki konular ve sorular için bilgi almak için doktorbul.com sitemizi ziyaret ederek ağız kanseri için doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

Ağız kanserleri erkeklerde kadınlara göre iki kat fazla meydana gelmektedir.

Bu ağız içi kanserlerinin erken dönemde tespit edilebilmesi için, kişinin sıklıkla doktorlara ve özellikle de diş doktorlarına giderek periyodik olarak kontrollerini yaptırması gerekmektedir.

Ağız kanseri diye adlandırılan bu kanser türü genellikle alt dudaklarda, ağzın içinde ve gırtlak, bademcikler ile tükürük bezlerinin arka kısımlarında yer almaktadırlar.

En çok görülen yer ise ağız tabanı ve dil bölgesi olmaktadır.

 bu hastalık türünden kurtulmanın en önemli uygulaması sigara ve benzeri maddelerden uzak durulmasıdır.

Sıklıkla yaptırılacak olan diş hekimi muayeneleri sayesinde bu ağız içi kanser hastalığını ilk aşamasında yakalamak mümkündür.

Bu ağız içi kanser türü bulaşıcı bir kanser türü değildir. Aynı yaşam tarzına sahip bireylerin bazılarında bu tip kanser vakalarına rastlanılmakya iken diğerlerinde bu ağız içi kanserlerine rastlanılmaması konusunda net bir açıklama tıbben bulunmamaktadır.

Ancak tıp dünyasında yapılan bir çok çalışma bazı faktörlerin ağız içi kanserlerine yol açtığını kanıtlamaktadır. tütün ve tütün mamullerinin kullanıı hemen hemen tüm ağız içi kanser nedenlerinin başında gelen bir risk faktörüdür. Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınması da dudak ve bazı ağız içi kanselerinin oluşmasının başlıca risk faktörleri arasında yer almaktadır.

Alkol içen kişilerde ağız kanserlerinin daha sık görüldüğü ise bilimsel bir gerçek olarak karşımıza çıkmakta.

Ağız içinde daha önceden yaptırılmış ve gerekli olan bakım ve özen gösterilmeden kullanılmış olan diş protezlerinin de ağız içi kanserlere neden olduğu tespiti yapılmış ve bilimsel bir veri olarak tıp dünyasında yayınlanmıştır. bu sebepten diş hekimine düzenli olarak gidilip periyodik kontrollerin yapılması önem taşımaktadır.

Ağız kanserinin ilk belirtileri arasında belirtilmiş olan bölgelerde kırmızı beyaz lekelerin gözle görülür olması gelmektedir. bu lekeler birer yara halini almaktadırlar.

Tanı için biyopsi yöntemi ile alınan bir parçanın mikroskobik ve biyolojik incelemeler yapılarak karar verilebilir. Bu ağız içi kanserlerinde kulak ağrılarının artış göstermesi de ayrı bir belirti olarak karşımıza çıkmaktadır. Endoskopik, mikroskobik, biyolojik testler yapılarak uzman bir doktor tarafından yapılan tanı ve tedavi ile bu hastalığa müdahale edilebilmektedir. cerrahi müdahaleler ile bu tümörler alınıp, hastanın yaşam kalitesi yükseltilebilmektedir. 

Ağız içi kanserler , Kulak-Burun-Boğaz ve Baş-Boyun cerrahlarının ilgi alanlarına girmektedir.


 

 
Hastalığı İnceleyen Uzmanlık Alanlari
Ağız Boşluğu Kanseri Hastalığı İle İlgili Soru Sor
Hata! Kod:xe