Fatih köroğulları isimli hastamız kayıt oldu (23 dakika önce) Op. Dr. İbrahim Yeral doktorumuza soru soruldu (23 dakika önce) Prof. Dr. İhsan Ergün doktorumuzdan randevu talep edildi (4 saat önce) zeinab Ali Mohamud isimli hastamız kayıt oldu (4 saat önce) Doç. Dr. Fatih Fırıncı doktorumuzdan randevu talep edildi (4 saat önce) Hüseyin Arslan isimli hastamız kayıt oldu (4 saat önce) Rabia Başçırak isimli hastamız kayıt oldu (5 saat önce) Uzm. Dr. Seçil Soydan Özkaptan doktorumuzdan randevu talep edildi (6 saat önce) Fatma kahraman isimli hastamız kayıt oldu (6 saat önce) Prof. Dr. Süleyman Serdar Koca doktorumuzdan randevu talep edildi (6 saat önce) Cihan kalabalık isimli hastamız kayıt oldu (6 saat önce) Prof. Dr. Süleyman Serdar Koca doktorumuzdan randevu talep edildi (6 saat önce) Op. Dr. Tayfun Yeşilbalkan doktorumuza soru soruldu (6 saat önce) Nurhan isimli hastamız kayıt oldu (6 saat önce) Uzm. Dr. Melahat Öz doktorumuza soru soruldu (7 saat önce) Tuğba baran isimli hastamız kayıt oldu (7 saat önce) Fatma özcelik isimli hastamız kayıt oldu (7 saat önce) Uzm. Dr. Mehmet Adam doktorumuzdan randevu talep edildi (7 saat önce) Doç. Dr. Bilal Demir doktorumuzdan randevu talep edildi (7 saat önce) Ali Fuad yasar isimli hastamız kayıt oldu (7 saat önce)

Hastalıklar

Adenoid Hipertrofisi (Geniz eti büyümesi) Hastalığı

Adenoid Hipertrofisi (Geniz eti büyümesi)

ADENOİD HİPERTROFİSİ (GENİZ ETİ BÜYÜMESİ)

Burnun arkasında bulunan boşluk geniz olarak adlandırılır. Geniz eti (adenoid hipertrofisi), boğazın üst kısmında, burun ve yumuşak damağın arkasında yer almaktadır.

Özel aletler ile görülebilir ve doğrudan gözle görülemez.. Adenoid  dokunun bir parçasıdır ve lenfositler içerirler.

Bu lenfositler, vücudun bağışıklık sistemine yardımcı olan antikorları üretme görevini üstlenmişlerdir. Ancak tonsil ve adenoidlerin bağışıklık sistemindeki rolleri önemli oranda değildir ve çoğu zaman fonksiyonel değildirler. Bademcik ve geniz eti alınan kişilerde bağışıklıkla ilgili hiç bir olumsuz durum oluşmaz ve de bu bahsettiğimiz konunun teyiti anlamına gelir.

Adenoid dokusunun büyük olması herşeyden önce burun tıkanıklığına sebep olur. Bu durum kişilerde ağzı açık uyumaya ve horlamaya sebep olur.

Çocuklarda geniz etinin ve bademciklerin büyük olması gelişimlerini etkiler ve çocukluk çağında gerçekleşmesi gereken büyüme sorunlarına yol açar. bunun en büyük nedeni yeterli ve iyi bir uykunun alınamasa gösterilebilir.

Geniz etinin büyümesi bazı diğer hastalıkların da oluşmasına sebep olur. Bu hastalıklar;

  1. Orta kulakta havalanma bozukluğu ve buna bağlı kulak zarında çökme,
  2. işitme kaybı ve iletişim bozukluğu.
  3. Çene ve yüz kemiklerinde gelişim bozukluğu, Çene kapatılınca arada açıklık kalır. özellikle üst dudak geri Çekilmiştir.
  4. Geniz akıntısı nedeniyle boğaz iltihabı (farenjit),
  5. Öksürük ve alt solunum yolu problemleri
  6. Baş ağrısı
  7. Sinüzit

Yukarıda yazılan sebepler ve hastalıklar en sık karşılaşılan hastalık türleridir. Bu konuda uzman bir doktordan randevu alarak en kısa zamanda teşhis ve tedavinin başlatılması gerekmektedir.

Adenoid Hipertrofi ( Geniz Eti büyümesi) ile ilgili uzmanlık alanları,

Kulak Burun Hastalıkları uzmanlarıdır.


Hastalığı İnceleyen Uzmanlık Alanlari
Adenoid Hipertrofisi (Geniz eti büyümesi) Hastalığı İle İlgili Soru Sor
Doktorbul.com ziyaretçileri
Bu sayfayı şu anda 17 kişi görüntülüyor
Son güncelleme 8 dk önce