ŞİDDET EĞİLİMİ GÖSTEREN ÇOCUĞA NASIL DAVRANMALIYIZ?  

 Bazı çocuklar davranışlarıyla saldırganlıklarını açıkça sergilerler. Kendisiyle yaşıt arkadaşlarına ya da çevresindeki diğer insanlara vurur, tekme atar, bir şeyler fırlatır ve etrafındakilere zarar verir. Bazı saldırgan çocuklar ise insanlara zarar vermez ancak düşmanca oyunlar oynayarak, oyuncakları kırarak saldırganlığını ortaya çıkarır.

Peki böyle bir durumda ebeveynler neler yapmalı çocuğa nasıl davranmalı?

Öncelikle böyle bir duruma bizzat siz şahit olsanız bile çocuğunuza durumu anlatması için söz hakkı vermelisiniz. Kendini ifade edebilen duygularını aktarabilen çocuk önemsendiğini fark edecektir. Bu sırada çocuğunuza ‘Peki şuan ne hissediyorsun?’ gibi soruları yönelterek durumu kendi içinde çözümlemesine destek olabiliriz.

Çocuğunuzu dinlerken suçlayıcı veya yumuşak bir tavırla değil durumun ciddiyetini anlayabilecek şekilde dinlemeliyiz. Şiddet gösteren çocuğa tolerans gösterirsek bunun toplum tarafından kabul göreceğini düşünebilir ve daha sonra bu davranışı tekrarlama olasılığı artabilir.

Diğer arkadaşlarıyla kıyaslama yapılan çocuklarda içlerinde olan yoğun öfkeyi şiddet eğilimi göstererek dışarı yansıttıkları görülebilmektedir. Bu yüzden çocuklar arası kıyaslama yapmak çocuğun ruhsal ve bedensel gelişiminde sorunlar ortaya çıkartabilir.

Yaptığı olumlu davranışlar fark edilmeyen ve takdir görmeyen çocuklarda dikkat çekmek için saldırgan davranışlar gözlemlenebilmektedir. Bu sebepten çocuğunuzun yaptığı olumlu davranışları takdir etmeyi ve onunla gurur duyduğunuzu dile getirmekten çekinmeyin.

Örneğin; çok öfkelenip ama bununla başa çıkabilen çocuğun davranışı takdir edildiğinde ve desteklendiğinde çocuk bu durumdan motive olup sorunlarıyla başa çıkmak için yeni çözüm yöntemleri üretebilir.

Çocuğa olumsuz davranışların dezavantajları gösterilmelidir. Saldırgan davranışları ile isteklerini elde edemeyeceğini bilmeli, istediği şeyleri kaybettiğini görmeli ve sonuçlarını yaşamalıdır. Çocuğunuza bu olumsuz durumdan dolayı vereceğiniz ceza şiddet içermemeli ve çok ağır olmamalıdır. Çocukların içlerindeki enerjiyi boşaltabilecekleri ya da saldırganlıklarını yöneltebilecekleri uygun ortamlar hazırlanmalı. Bunların parkta koşma, spor yapma gibi fiziksel etkinlikleri barındırması oldukça önemlidir.

Unutmayın… Çocukların bir davranışını değiştirmek istiyorsak ilk önce olumlu bir örnek olmalıyız.

Psikolog Tuğçe Betül ŞENEL