Diş Teli Nedir?

Diş Teli Nedir ve Diş Teli Fiyatı ile ilgili bilgiler vermeden önce, bu yazıda ilk belirtilmesi gereken konu, bu tedavi yönteminin kim tarafından uygulanacağıdır. Bu tip tedavilere ortodontik tedaviler adı verilir. Bu uygulamayı yapan kişiler ise ortodontist unvanı almış olan diş hekimleridir. Diş hekimi olmak için gerekli olan tıp eğitiminin tamamlanmasından sonra, ortodontist olmak için 4 yıllık bir uzmanlık eğitimi daha almak gerekmektedir. Beş Yıllık Diş Hekimliği eğitiminin üzerine 4 yıllık daha uzmanlık eğitimi almak ve konusunda yapılacak olan değerlendirmelerden başarı ile çıkmak gerekmektedir. Ortodontistlerin genel olarak tedavilerini yaptıkları durum ve Rahatsızlıkların tedavilerinde aşağıdaki yöntemler kullanılır:

Porselen Diş Teli, 

Metal Diş Teli, 

Lingual Diş Teli 

Şeffaf Plak


Yukarıdaki listeden de görülmekte olduğu gibi ortodontistlerin önemli bir tedavi yöntemi olarak diş teli uygulaması ortaya çıkmaktadır. Diş teli denince aklımıza gelmesi gereken ve bilgilenmemiz gerekli olan ilk şey, deformasyona uğramış ya da uğramaya meyilli olan dişlerimizin kemik içerisinde hareket ettirilebileceği olmalıdır. Dişlerin istenen yöne doğru hareket etmeleri amacıyla, diş üzerine yapıştırılmış ve braket adı verilen aparatlardan geçirilmek suretiyle bir telin yardımını kullanma tedavi yöntemi, diş teli tedavi yöntemi olarak isimlendirilmektedir.


Diş Teli Uygulaması Nasıl Yapılır?

Diş teli tedavisi her yaştaki kişiye uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Özellikle çocuklar ve ergenlik çağındaki gençlerde uygulamalar yapılmakla beraber, bu uygulama her yaştan kişiye uygulanabilir bir yöntemdir. Kişiler konusunda uzman olan hekime başvurmaları durumunda, ağız ve diş yapıları ebetteki uzman hekim tarafından incelenecek ve gerekli yöntem için kendisine bilgiler verilecektir. Diş teli takmadan önce, diş teli kullanımı sırasında ve diş teli çıkarıldıktan sonraki dönemlere ait bilgilendirmeler hastaya yapılacaktır. Ancak; hasta olan kişinin de doktoruna kendi tıbbi geçmişi ile ilgili tüm bilgileri vermesi gerekmektedir. Bu durum herhangi bir ilaca ya da diğer dış etkenlere karşı herhangi bir reaksiyonunun olup olmayacağı hakkında hekimi bilgilendirmek adına faydalı olabilecektir. Diş teli uygulamasının yapımı çok kısa olarak şu şekilde izah edilebilir. Deformasyona uğramış bir dişimiz var. Yerine tekrar gelmesini istiyoruz.


Bu dişe belirli bir kuvvet/ Bası uygulayarak, kemik içerisinde hareket etmesini sağlamaya çalışıyoruz. Bu hareket oldukça minik bir harekettir. Bir dişin aylık hareket etme kabiliyeti yaklaşık olarak 1 ya da 2 mm’yi geçmez. Bu dişi istediğimiz yöne doğru hareket ettirebilmek için diş teli ile sabitlememiz ve belirli bir pozisyona gelmesini sağlamamız gerekmektedir. Diş telinin bağlanması amacıyla, diş telinin deliklerinden geçeceği ve basıyı sağlayacağı aparatlara braket adı verilir. Bu braketler diş yüzeyine yapıştırılırlar ve diş teli bu braketlerin deliklerinden geçerek dişin istenen pozisyonu almasını sağlamaya çalışır. Bu yöntem oldukça sabır ve dikkat isteyen bir uygulamadır.

Diş teli uygulayan kişinin sıklıkla hekim muayenesine gitmesine gerek olmaması için, diş teli takıldıktan sonra yapması gerekenler, diş teli uygulaması ile ilgili tüm bilgiler kendisine verilir ve gerektiğinde kullanması için lastik bazı aparatları da kendi kendine kullanması bildirilir.


Diş Teli Türleri

Porselen Diş Teli, 

Metal Diş Teli, 

Lingual Diş Teli 

Şeffaf Plak


Diş teli tedavi yöntemlerinin birçok değişik türü vardır. Örneğin Lingual Ortodonti (Gizli Tel) uygulaması ile kişiler ağızlarını açtıklarında, karşılarındaki kişilerin diş tellerini görmelerini istememektedirler. Bu durumda ağzın arka tarafında yer alan ve gizli diş teli diye tabir edilen bu uygulama sayesinde kişinin özgüveni daha yüksek olmakta ve yaşam standartlarından taviz vermemekte, sanki diş teli kullanmamaktaymış gibi hayatını sürdürebilmektedir. 

Porselen ve Şeffaf Diş teli uygulamalarının da kişinin dişlerinin pozisyon almaları sırasında, sağladığı birçok olumlu etki mevcuttur. Tedavi başlangıcında, uzman hekim tarafından kişinin yapısı, talepleri ve diğer bütün tıbbi etkenler göz önüne alınarak, bilgilendirmeler yapılmakta ve tedavi yöntemi türü hastaya sunulmaktadır. Her tür diş telinin kendince bazı avantajları bulunmakla beraber, uygulamanın tamamen kişiye özel bir uygulama olması nedeniyle iyi bir teşhis aşaması yapılmalıdır.


Diş Teli Fiyatı:

Yukarıdaki bölümde kabaca izah edilmeye çalışıldığı gibi, diş teli uygulamaları (sıklıkla uygulanmakta olan haliyle 4 tür) hem çeşitli türlere sahiptir hem de kişinin ağız ve diş yapısı ile taleplerine yönelik bazı değişiklikler göstermektedir. Farklı türlere sahip olan bu uygulamanın, bir de tamamen kişisel bir uygulama olmasını göz önüne alınınca diş teli uygulaması ile ilgili net bir fiyat bilgisi vermek pek te mümkün olan bir şey değildir.  Birçok özel hastane ve özel klinikte yaptırılabilecek olan ortodonti, yani tel tedavisi bölümlerinde her türden diş teli uygulamasını yaptırmak mümkündür.

Metal ve Estetik Braketlerle Diş Teli Tedavisi Fiyatı, Şeffaf Plak Tedavisi Fiyatı, Lingual Diş Teli Tedavisi Fiyatı  Ayrıca sizin ağız yapınız ve dişlerin gelmesi gereken pozisyonları her biri birbirinden farklı olabilecektir. Sağlıklı bir ağız yapısına sahip olmak ve cesaretli gülüşlere sahip olmanın karşılığında diş teli fiyatının sadece size özel bir fiyat olacağının bilinmesi gerekmektedir. Diş teli uygulaması için kendinize ya da ebeveyni olduğunuz çocuğunuz için bilgi almak, bu konudaki uzman hekimlere sorular sormak , bulunduğunuz şehir ve bölgeye en yakın uzmana ulaşarak, randevu almak için Doktorbul Sağlık Platformunun resmi web sitesi olan www.doktorbul.com u ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Sağlık platformunun www.doktorbul.com web sitesinden uzman doktorlar ile temasa geçerek randevu alınması, tedavinin gerçekleştirilmesi gibi hiçbir aşamada sizlerden bir ücret talebinde bulunulmamaktadır.  Herkes cesur gülmek ister.

Herkes Sağlıklı bir diş yapısına sahip olmak ister. Kim istemez ki... Ancak bunun için fazla geç kalınmadan bir uzmana başvurmak ve uzun bir süre alacak olan bu yola ilk adımı atmak gerekmektedir. Diş Teli tedavisi uygulamaları yıllar ile ifade edilebilecek olan süreçleri kapsadığından dolayı birçok kişi tarafından uzun sürmesi dolayısıyla kabul edilmemekte ve uygulamadan kaçınılmaktadır. Ancak İnsan ömrü içerisinde bir ya da iki yılın ne kadar hükmü vardır? 

Biraz çaba ve ilk adımın atılması sonucunda, kendinizi cesur gülen kişiler arasına koymanın hazzını hiç düşündünüz mü? Bu sebeplerden dolayı çağrımız bir an önce gerekeni yapmak için ilk adımı atarak diş teli tedavisine başlamanız olacaktır. Kalın sağlıcakla. Kocaman Kocaman ve Cesur Gülüşler Olsun Tüm Yaşamınızda.