Bel ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevapları genel olarak aşağıda öneriler şeklinde sunulmuştur:

 • Aşırı ağırlık kaldırmaktan kaçınınız.( Mümkünse iki kilodan fazla ağırlık kaldırmayınız)
 • Öne ve yana doğru eğilmekten kaçınınız.
 • Yerdeki bir şeyi almak için önce dizlerinizin üzerinde çömeliniz.
 • Uzun süreli oturmaktan sakınınız.
 • Oturma esnasında bel boşluğunu dolduracak bir destek kullanınız. ( Bel boşluğuna bir yastık konulması gibi.) işiniz oturmayı gerektiriyorsa her saat kalkıp, bazı ufak esneme hareketleri yapınız.
 • Yüksekteki bir şeyi almak istiyorsanız, yukarıya doğru uzama hareketi yapmayınız.
 • Yukarıdaki bir şeyi almak için merdiven ya da sandalye gibi aletler kullanınız.
 • Soğuk ortamlarda kalmamaya, özellikle klima karşısında uzun süre bulunmamaya özen gösteriniz.
 • Stres, her türlü hastalık sebebi olmasının yanı sıra bel ağrısı için de bir neden olabilir. Stresten uzak kalmaya çalışınız.
 • Bel ağrısı nedeniyle evde kalmak durumunda iseniz, istirahat ediniz.
 • Sert zeminlerde uyumak bilinenin aksine bel ağrısına iyi gelen bir durum değildir.
 • Uykunuzu ortopedik bir yatak kullanarak alınız. Yatış şekliniz anne karnındaki cenin pozisyonunda olmalı ve gerekirse dizlerinizin arasına bir yastık takviyesi yapmalısınız.

Bel fıtığı teşhisi konulmuş ve doktorunuz tarafından verilen kas gevşetici ilaçları kullanmanıza rağmen, bel ağrılarınız devam ediyor ise fizik tedavi yapılması için uzman bir hekime ve tam teşekküllü bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.

Bütün bu yolları denemenize rağmen, ağrılarınız devam ediyor ise yapılacak olan tek şey kalmaktadır. Bu da cerrahi müdahale yöntemi olacaktır. Konusunda uzman bir cerrahi hekim  tarafından cerrahi müdahalenin yapılması için müracaatta bulununuz.


Ağrıların çok şiddetlenmesi ve cerrahi müdahalenin gecikmesi durumlarında kalıcı bir bel ağrısı ile ömür boyu karşı karşıya kalabileceğinizi aklınızdan çıkarmayınız. Bel fıtığı ameliyatlarında amaç, fıtıklaşan diskin temizlenmesidir. Bu diskin temizlenmesi ile sinir hücreleri üzerindeki baskı ortadan kalkmakta ve kişinin bel ağrısından kurtulması sağlanmaktadır. Bel fıtığı ameliyatları, sağlık durumunuz, yaşınız ve bel fıtığının şiddetine göre farklı yöntemlerle uygulanabilmektedir.

Bu konudaki kararı uzman bir doktor gerekli incelemeler ve görüntülenme yöntemlerini kullanarak ve de uygun sistemi seçerek belirleyecektir. Kulaktan dolma bilgiler ile bel ağrılarınızdan kurtulmaya çalışmak, ileride sizlerin yaşam kalitesini olumsuz olarak etkileyecek bazı sorunlara yol açabilir. Bu konuyu aklınızdan çıkarmayın. Kırıkçı, çıkıkçı olarak tabir edilen herhangi bir tıbbi bilgisi bulunmayan kişilerden bu konuda yardım almaya çalışmayınız. Kaş yapayım derken göz çıkarmak deyimini aklınızdan çıkarmayınız.

Bel ağrısından kurtulayım derken ömür boyu çekebileceğiniz bazı sıkıntılar ile yüz yüze kalma riskinin olabileceğini aklınızdan çıkarmayınız. Tıp, günümüzde oldukça iyi bir yol katetmiş ve bu konuda kısa süren cerrahi operasyonlar ve bir iki günlük istirahat sonucunda günlük yaşamınıza dönmenize olanak tanımaktadır.


Omurga Yapımız ve Bel Fıtığı İle İlişkisi:

Omurgamız, omuriliğin korunması görevinin yanı sıra hareket sistemimizin de düzenleyicisi olan  önemli bir sistemimizdir. Hareketin sağlanması için omurlar arasında bulunan ve koruyucu birer yastık görevi olan kıkırdak dokular ve eklemler görev yapmaktadır. Yaşa,kişisel yaşam alışkanlıklarına,mesleki gerekliliklerin yerine getirilmesi gibi bazı durumlar sonucunda kıkırdak dokular yıpranıp parçalanabilirler. İşte, bu kıkırdak dokunun omurilik ve sinir köklerine taşarak, sinir köklerini sıkıştırması sonucunda bel fıtığı oluşumuna sebebiyet verilir. Bu rahatsızlığa ise bel fıtığı adı verilir. Bel fıtığı her yaştaki kişide meydana gelebilen bir rahatsızlıktır.

Her cins, her kilo ve her bireyde görülebilir. Ancak yaş ve kilo ile yaşam standartlarının önemli bir etkisi de bulunmaktadır. Bazı meslek guruplarında ortaya çıkan bel fıtığının en önemli sebepleri arasında duruş bozuklukları ve uzun süreli hareketsiz çalışma ortamları da öne çıkmaktadır. Aşırı ve ani ağırlık kaldırılması da bel fıtığı sebepleri arasında yer almaktadır. Ancak şunu da bilmekte fayda vardır ki bel ağrılarının gerçek sebepleri arasında bel fıtığının oranı ancak % 1 civarlarında seyretmektedir. Tıp dilinde bel fıtığına verilen isim ise lomber disk hernisidir.

Disklerin koparak yerlerinden hareket etmesi ve sinir köklerine bası yapması ile  bel ağrısı, bacak ağrısı, sırt ağrısı, bacaklarda uyuşma, kas güçsüzlüğü gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Yapılan incelemeler göstermiştir ki bel fıtıklarının bir çoğu bel omurlarının son ikisinde meydana gelmektedir.


Bel Fıtığı Risk Faktörleri Nelerdir?

Bel fıtığı risk faktörlerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

Obezite ( Aşırı Kilo),

Aşırı Hareketsiz Bir Yaşam,

Meslek Hastalıkları,

Genetik,

Sigara tüketimi.


Yukarıdakİ listedeki risk faktörleri, bel fıtığı oluşumu için önemli risk faktörleri arasında yer almaktadırlar. Aşırı kilo alınması durumunda disklere aşırı yük binmesi ve disklerin yerlerinden hareket ederek sinir köklerine baskı yapması sonucunda bel ağrıları meydana gelmekte ve bu durum ilerleyen aşamalarda bel fıtığına neden olmaktadır. Hamilelik döneminde de kadınların aşırı kilo almaları vücudun ağırlık merkezinin öne doğru kaymasına neden olarak aynı etkiyi meydana getirmekte ve bel fıtığına ya da bel ağrılarına sebep olabilmektedir. Vücudun tüm yükünü sadece omurga sistemi taşımamaktadır. Omurgaya bu işlevi sırasında omurga boyunca uzanan kaslar da yardımcı olmaktadır. Boyun, sırt ve bel kasları da bu görevde yer almaktadır. Aşırı hareketsiz olan kas guruplarının bu görevlerini aksatmaları meydana gelmekte ve bel ve sırt ağrılarına yol açmaktadır. İlerleyen aşamalarda ise bel fıtığının önemli bir risk faktörü olarak karşımıza çıkmaktadır bu durum.

Antrenman eksikliği ve egzersiz yapmama durumlarında zayıflayan kaslar nedeniyle vücudun biyomekanik dengesinin bozulmasına yol açılır. Bu durum da bel fıtığı ve bel ağrılarının risk faktörleri arasında yer alır. Bazı meslek guruplarında aşırı hareketsiz kalınmasının yanı sıra aşırı ağırlık kaldırılması, bazı spor dallarındaki sporcuların ani ve sert hareketlerde bulunması gibi sebepler de bel ağrısının oluşmasına sebep olan risk faktörlerindendir. Genetik etkileri incelendiğinde, bel fıtığının ve bel ağrısının genetik bir hastalık olmadığı kabul edilmektedir. Ancak hastalığın ortaya çıkmasına sebep olan risk faktörlerinden olan bağ dokusu zayıflığı genetik olarak kişide meydana gelmiştir ve bu nedene dayalı olarak bel fıtığına ve bel ağrısına sebep olabilmektedir. Sigara kullanımının her türlü hastalığın davetçisi olduğu bilinmektedir.

Peki sigara içmek ile bel ağrısı ve de dolayısıyla bel fıtığı ile ilgisi ne olabilir? Sigara içmek dolayısıyla sigara içinde bulunan toksik maddeler yüzünden sıvı kayıpları oluşmakta ve disklere giden oksijen miktarında azalmalar görülmektedir. Oksijen miktarı düşük olan disklerin parçalanması ise daha kolay olabilmekte, bu durumda da bel fıtığı için risk faktörleri arasında sigara kullanmayı öne çıkarmaktadır. Gelin bu sebepten dahi olsa sigarayı bırakın ve bel fıtığı risklerinden birinden kurtulun.


Kalın sağlıcakla.